Wyzwania związane z leczeniem zaawansowanego raka nerki: program lekowy B.10 pilnie wymaga aktualizacji
Metody terapii stosowane w leczeniu zaawansowanego raka nerki, przewidziane w programie B.10 nie są zgodne z wytycznymi Polskiego Towarzystwa Onkologii Klinicznej. O potrzebach refundacyjnych w zaawansowanym raku nerki w programie “Oblicza Medycyny” rozmawiali: dr hab. Jakub Żołnierek oraz dr Piotr Tomczak.
Wytyczne Polskiego Towarzystwa Onkologii Klinicznej z 2020 roku, dotyczące postępowania diagnostyczno - terapeutycznego w raku nerki wskazują na potrzeby zmian w obowiązującym w Polsce programie lekowym. Obecnie pacjenci z zaawansowanym nowotworem, po niepowodzeniu leczenia radykalnego, otrzymują leki starej generacji. Od kilku już lat na świecie, standardem postępowania w zaawansowanym raku nerki w pierwszej linii leczenia u pacjentów z pośrednim i złym rokowaniem jest jest stosowanie terapii skojarzonej.
W Polsce, pomimo apeli specjalistów zajmujących się leczeniem raka nerki i pacjentów cierpiących na ten nowotwór, terapia skojarzona nie jest refundowana.
O skuteczności nowoczesnych metod w leczeniu zaawansowanego raka nerki i potrzebach refundacyjnych w programie “Oblicza Medycyny” dyskutowali:
- dr hab. n. med. Jakub Żołnierek, specjalista w dziedzinie onkologii klinicznej oraz
- dr n. med. Piotr Tomczak, specjalista w dziedzinie onkologii klinicznej i radioterapii onkologicznej.
Zapraszamy do oglądania!
POLECAMY TAKŻE: Diagnostyka raka nerki: praktyczne wskazówki
Źródło: Puls Medycyny