Wystartowała Koalicja Serce dla Cukrzycy
Wspólnie z organizacjami pacjentów kardiologicznych i diabetologicznych Polska Unia Organizacji Pacjentów powołała Koalicję Serce dla Cukrzycy, której głównym celem ma być poprawa poziomu opieki nad pacjentami diabetologicznymi z powikłaniami sercowo-naczyniowymi.
Głównymi powikłaniami w przebiegu cukrzycy są te o charakterze sercowo-naczyniowym – alarmują organizacje pacjenckie, według których umieralność z powodu cukrzycy ma do 2030 r. zwiększyć się o nawet o 100 proc. Poza Koalicją Serce dla Cukrzycy, powołana została również grupa sterująca mającą na celu wspólne wypracowanie rekomendacji w zakresie właściwej opieki zapobiegającej i łagodzącej powikłania sercowo-naczyniowe cukrzycy. Zalecenia w tym zakresie zaprezentowane będą jeszcze przed wakacjami na łamach raportu „Rekomendacje w zakresie skutecznego zapobiegania i leczenia powikłań sercowo naczyniowych cukrzycy”.

„Cały obszar związany z profilaktyką i leczeniem cukrzycy oraz jej powikłań wymaga podjęcia wielu działań systemowych, w tym uwzględnienia perspektywy pacjenta. Koalicja jako merytoryczny partner administracji chce stanowić ciało doradcze w tym zakresie” - mówi Beata Ambroziewicz, prezes zarządu Polskiej Unii Organizacji Pacjentów.
Obecnie trwa badanie ankietowe kierowane do osób chorujących na cukrzycę i ich opiekunów oraz konsultantów i ekspertów w zakresie leczenia cukrzycy oraz ochrony zdrowia w Polsce. Ankieta pozwoli poznać potrzeby i oczekiwania co do standardu leczenia cukrzycy i jej powikłań. Wnioski posłużą do opracowania rekomendacji zmian w organizacji opieki nad chorymi na cukrzycę w Polsce. Ankieta jest dostępna tutaj.
Częstym powikłaniem u chorych na cukrzycę jest zespół stopy cukrzycowej (ZSC), który dotyczy nawet 6 proc. chorych na cukrzycę. Zdiagnozowanie tego powikłania nadal znacząco podwyższa ryzyko amputacji i przedwczesnej śmierci. U połowy pacjentów, którzy utracili stopę w wyniku ZSC, w ciągu 3 lat od zabiegu dochodzi do amputacji drugiej kończyny.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Stan przedcukrzycowy, czyli cienka granica między zdrowiem a chorobą
Źródło: Puls Medycyny
Podpis: EG