Wystartowała II edycja certyfikacji - Bezpieczny szpital to bezpieczny pacjent
Rusza druga edycja programu certyfikacyjnego Koalicji na rzecz Bezpieczeństwa Szpitali. Placówka medyczna, która spełni wymogi, otrzyma certyfikat poświadczający najwyższe europejskie standardy w dziedzinie bezpieczeństwa i jakości.

- W pierwszej edycji programu 82 proc. zgłoszonych placówek medycznych pozytywnie przeszło certyfikację, co oznacza, że dyrektorzy zgłoszonych szpitali dbają o kwestie związane z bezpieczeństwem personelu i pacjenta.
- O dokument certyfikacyjny mogą ubiegać się placówki, które podpisały deklarację ,,Bezpieczny szpital, to bezpieczny pacjent” oraz wypełnią formularz zgłoszeniowy dostępny na stronie Koalicji do 31 marca 2023 roku.
O przyznaniu certyfikatu „Bezpieczny szpital to bezpieczny pacjent” decyduje Rada Ekspertów Programu w skład, której wchodzą wybitni eksperci, krajowi konsultanci, specjaliści ze środowiska medycznego.
Jak uzyskać certyfikat?
Podczas procesu weryfikacji, zespół oceniający zwróci uwagę m.in. na prowadzenie rejestru zranień pracowników, posiadanie procedur określających zasady właściwego używania narzędzi oraz czy placówki prowadzą systematyczne szkolenia w zakresie ryzyka eksploatacji na materiał biologiczny przeprowadzania procedur medycznych. Wyróżnione przez Radę Ekspertów placówki medyczne otrzymają certyfikat wydany na 2 lata z możliwością odnowienia po podanym terminie.
Certyfikat poświadcza stosowanie wysokich standardów bezpieczeństwa w placówkach i potwierdzenie podjęcia działań na rzecz popularyzacji praktyk zapewniających możliwie najbezpieczniejsze środowisko pracy personelu medycznego. Certyfikat jest jednocześnie wyrazem uznania dla wysokich kwalifikacji personelu i efektywnego zarządzania. Jakość wykonywanych usług zależy między innymi od wykorzystywanego sprzętu oraz od zapewnienia bezpieczeństwa personelowi medycznemu oraz pacjentom przy wykonywaniu procedur medycznych.
Biorąc pod uwagę bezpieczeństwo i higienę pracy, zredukowanie liczby incydentów związanych z narażeniem na m.in.: kontakt z toksycznymi substancjami zwartymi np. w lekach onkologicznych lub materiałem zakaźnym, powinno stać się priorytetem dla pracowników i pracodawców służby zdrowia. Przyczyn niepożądanych zdarzeń można upatrywać w deficycie bezpiecznego sprzętu medycznego w szpitalach. Ze względu na specyfikę pracy personel medyczny jest narażony na kontakt m.in.: z materiałem biologicznym. Według danych WHO wśród zakażeń u kadry medycznej dominuje WZW typu C (39%) oraz WZW typu B (37%), zaś 4,4% stanowią zakażenia wirusem HIV.
Wyniki I edycji certyfikacji – wyróżniono 52 placówki z całej Polski
Eliminacja zagrożeń związanych z bezpieczeństwem pracy w placówkach medycznych i na oddziałach szpitalnych przekłada się na zapewnienie odpowiedniej opieki pacjentom, a także przyczynia się do zmniejszenia kosztów testowania, kwarantanny oraz absencji pracowników. Zmiana procedur, które wpłyną na bezpieczeństwo personelu, jest od początku priorytetem działania Koalicji na rzecz Bezpieczeństwa Szpitali. W celu edukacji, a także promowania placówek medycznych, które spełniają najwyższe standardy w zakresie jakości i bezpieczeństwa, Rada Ekspertów opracowała dokument deklaracji, pod którym podpisało się już blisko 100 szpitali z całej Polski, a także program certyfikacyjny „Bezpieczny szpital to bezpieczny pacjent”, którego pierwsza edycja właśnie dobiegła końca.
Podsumowanie I edycji programu certyfikacyjnego stanowi raport “Bezpieczny Szpital to Bezpieczny Pacjent”. Jakie wnioski z niego płyną?
Wnioski z raportu dotyczące bezpieczeństwa w polskich szpitalach
- 82 proc. zgłoszonych placówek medycznych pozytywnie przeszło certyfikację, co oznacza, że spełnianie standardów opracowanych przez Radę Ekspertów jest możliwe, a dyrektorzy zgłoszonych szpitali dbają o kwestie związane z bezpieczeństwem personelu i pacjenta.
- Żaden ze zgłoszonych szpitali nie uzyskał maksymalnej ilości punktów (121). Średni wynik placówek wynosił 80 pkt.
- Ponad 75 proc. zgłoszonych placówek medycznych nie posiada elektronicznego systemu rejestracji zranień pracowników ostrymi narzędziami, czy też ekspozycji na materiał biologiczny.
- Prawie 1/3 placówek medycznych wskazała, że sprzęt bezpieczny stanowi w ich przypadku maksymalnie 15 proc.
- Jedynie 1/4 szpitali posiada ponad 75 proc. sprzętu medycznego najwyższej jakości, spełniającego standardy bezpieczeństwa.
- Zaledwie 24 proc. szpitali każdorazowo stosuje do pobierania krwi pacjenta zamknięte systemy, jako element najbardziej skutecznego postępowania z uzyskaniem materiału biologicznego do badań.
- Kaniule bezpieczne minimalizujące ryzyko zakłucia stosuje mniej niż połowa (43 proc.) jednostek szpitalnych.
- Ponad 35 proc. szpitali nie posiada katalogu sprzętu bezpiecznego.
- Ponad 70 proc. placówek medycznych nie stosuje tępych igieł do przygotowywania leków, przy czym 33 proc. zaznaczyło, że wykorzystuje bezpieczny sprzęt w większości leków (75- 100 proc.)
- Szpitale w Polsce dbają o regularność prowadzenia szkoleń – prawie 70 proc. placówek organizuje je nie rzadziej niż raz w roku.
- Ponad połowa szpitali nie szkoli pracowników w zakresie ekspozycji na leki cytotoksyczne obejmujące procedury zapobiegania im oraz postępowania w sytuacjach awaryjnych.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Ekspertka o ustawie o jakości: brakuje zapisów dot. bezpieczeństwa personelu medycznego
Źródło: Puls Medycyny