Wyspecjalizowane ośrodki narządowe zajmą się leczeniem chorych na nowotwory
Do konsultacji publicznych trafił już projekt rozporządzenia dotyczącego Lung Cancer Units - ośrodków zapewniających kompleksową diagnostykę i leczenie pacjentom z nowotworami płuca. Docelowo ma ich powstać w całym kraju, podobnie jak Breast Cancer Unitów, które mają rozpocząć działalność jako pierwsze na początku października, od 30 do 50.
Jak poinformowało Ministerstwo Zdrowia, tworzenie tzw. unitów narządowych wynika z potrzeby zwiększenia skuteczności walki z chorobami nowotworowymi.
Pakiet onkologiczny nie spełnił oczekiwań chorych
"Pewne oczekiwania dotyczące kompleksowej i koordynowanej opieki onkologicznej były związane z wdrożeniem w 2015 roku tzw. pakietu onkologicznego. Dzięki niemu udało się znieść limity na diagnostykę i leczenie nowotworów złośliwych i wprowadzić obowiązek przestrzegania terminów przeprowadzenia badań diagnostycznych i podjęcia terapii. Nie zapewnił on jednak kompleksowości i koordynowanej opieki, co potwierdził w 2017 roku raport Najwyższej Izby Kontroln" - przypomniał kilka dni temu na konferencji prasowej poświęconej Breast Cancer Unitom wiceminister zdrowia Sławomir Gadomski.
NIK, jak dodał, negatywnie oceniła skuteczność i efektywność zmian systemowych w onkologii, wskazując przede wszystkim na brak poprawy w zakresie kompleksowości leczenia nowotworów. Potwierdził to również powołany w 2018 roku przez ministra zdrowia zespół ekspertów pod przewodnictwem prof. Piotra Czauderny, , który wskazał na fragmentaryzację opieki onkologicznej i nieprawidłowe kwalifikowanie chorych do leczenia i brak odpowiedzialności za jego wynik.
"Zarówno ten zespół, jak i Najwyższa Izba Kontroli, wskazali na konieczność wdrożenia kompleksowych rozwiązań systemowych i uruchomienia wyspecjalizowanych ośrodków narządowych dysponujących odpowiednią infrastrukturą i wykwalifikowaną kadrą medyczną" - przypomniał wiceminister Gadomski.
Cancer unity jako model kompleksowej opieki onkologicznej
Wyspecjalizowane ośrodki narządowe, jak podkreślił Sławomir Gadomski, funkcjonują już z powodzeniem w wielu krajach europejskich. Wytyczne i standardy ich funkcjonowania opracowały już wiele lat temu międzynarodowe organizacje i towarzystwa naukowe. "W pewnym sensie nadrabiamy zaległości w tym zakresie, umożliwiając pacjentom korzystanie z opieki oferowanej przez takie ośrodki" - dodał wiceminister Gadomski.
Wdrażanie nowego modelu opieki rozpocznie się od Breast Cancer Unitów, które mają rozpocząć działalność 1 października. Po nich powstaną Lung Cancer Unity, a w dalszej kolejności ośrodki specjalizujące się w kompleksowej opiece nad pacjentami z rakiem prostaty, jelita grubego, pęcherza moczowego.
Projekty rozporządzeń ministra zdrowia, implementujące tworzenie unitów narządowych, opierają się na założeniach, które są podobne lub spójne dla większości rodzajów nowotworów. Najważniejsze z nich to:
- określenie wymagań jakościowych i organizacyjnych dla wybranych świadczeń gwarantowanych,
- określenie doświadczenia wymaganego do diagnozowania i leczenia zaawansowanych przypadków nowotworów, zdefiniowane głównie przez ilość wykonanych badań i zabiegów operacyjnych;
- możliwość wykonania świadczeń możliwie wysokiej jakości, także blisko pacjenta, takich jak:
- profilaktyczne programy zdrowotne,
- programy lekowe,
- ambulatoryjna opieka specjalistyczna,
- leczenie szpitalne,
- rehabilitacja lecznicza,
- leczenie bólu,
- diagnostyka genetyczna,
- radioterapia, chemioterapia;
- możliwość prospektywnego monitorowania wskaźników leczenia onkologicznego poprzez mierniki oceny prowadzenia diagnostyki i leczenia onkologicznego.
Kolejne cele, które będą podejmowane w unitach, to:
- odwrócenie procesu rozpoznawania choroby w późnym stadium zaawansowania,
- zapewnienie właściwej koordynacji procesu diagnostyczno-terapeutycznego,
- skupienie poszczególnych etapów leczenia pacjenta,
- stałe, niezależne od danej placówki medycznej monitorowanie wyników (jakości) leczenia.
Źródło: Puls Medycyny
Podpis: Maja Marklowska-Dzierżak