Wybory 2019: którzy lekarze weszli do Sejmu i Senatu

Marcin Książkowski
opublikowano: 15-10-2019, 17:39

16 lekarzy w Sejmie i 13 w Senacie - taki wynik dały wybory parlamentarne 2019. Którzy politycy związani z medycyną i ochroną zdrowia zasiądą w poselskich i senatorskich ławach? Przedstawiamy podsumowanie wyborów 2019.

Ten artykuł czytasz w ramach płatnej subskrypcji. Twoja prenumerata jest aktywna

Środowisko lekarzy w Sejmie IX kadencji będzie reprezentować 16 lekarzy:

  • 9 startujących z listy PiS: Tomasz Latos, Anna Dąbrowska-Banaszek, Elżbieta Płonka, Łukasz Szumowski, Bolesław Piecha, Andrzej Sośnierz, Wojciech Maksymowicz, Katarzyna Sójka, Czesław Hoc,
  • 4 startujących z listy KO: Riad Haidar, Rajmund Miller, Marek Hok, Jerzy Hardie-Douglas,
  • 2 startujących z listy PSL: Władysław Kosiniak-Kamysz, Radosław Lubczyk
  • 1 startujący z listy SLD: Zdzisław Wolski.

Rekordziści w wyborach wśród lekarzy pod względem liczby zdobytych głosów to:

  • Tomasz Latos (60 132 głosy)
  • Bolesław Piecha (38 809)
  • Łukasz Szumowski (35 798)
  • Władysław Kosiniak-Kamysz (33 784)
  • Czesław Hoc (33 083)
  • Wojciech Maksymowicz (31 575)

Mimo dużej liczby uzyskanych głosów mandatu nie uzyskali:

  • Lidia Gądek (KO) - 14 673
  • Krzysztof Ostrowski (PiS) - 11 934
  • Andrzej Lekston (SLD) - 9472
  • Wojciech Szczęsny (KO) - 7774
  • Andrzej Wyrębek (Konfederacja) - 7450
  • Ewa Wendrowska (PiS) - 7272
  • Anna Majda (PSL) - 6937
  • Marek Kos (PSL) - 6145
  • Dawid Murawa (KO) - 5620
  • Grzegorz Pers (PiS) - 5502

Imponująco wygląda wynik lekarzy kandydujących z okręgu koszalińskiego - do Sejmu weszli startujący z "jedynek" Radosław Lubczyk (PSL) i Czesław Hoc (PiS) oraz dwaj lekarze z listy KO: Marek Hok i Jerzy Hardie-Douglas (odpowiednio trzecie i ostatnie miejsce na liście). 

Jak w wyborach do Sejmu 2019 głosowano na lekarzy w poszczególnych okręgach?

W sumie w wyborach do Sejmu kandydowało ponad 100 lekarzy. Oto jak rozłożyły się głosy w poszczególnych okręgach.

Okręg nr 1 - Legnica

  • Andrzej Rojek (PSL) - 3174 głosy
  • Wiktor Piotrowski (PSL) - 395
  • Waldemar Matys (PSL) - 250
  • Rafał Głuszko (SLD) - 827

Okręg nr 2 - Wałbrzych

  • Anna Prześlica-Martynowska (Konfederacja) - 638 
  • Andrzej Inglot (KO) - 744

Okręg nr 3 - Wrocław

  • Agnieszka Chłódek (SLD) - 440

Okręg nr 4 - Bydgoszcz

  • Wiesława Prochownik (PSL) - 383
  • Tomasz Latos (PiS) - 60 132
  • Bashar Al-Shaer (KO) - 1503
  • Jarosław Katulski (KO) - 1469
  • Radosława Staszak-Kowalska (KO) - 844
  • Wojciech Szczęsny (KO) - 7774

Okręg nr 5 - Toruń

  • Tomasz Łuczak (PSL) - 817
  • Ewa Klimaszewska-Antos (PiS) - 2821
  • Grażyna Ziółkowska (KO) - 500

Okręg nr 6 - Lublin

  • Marek Kos (PSL) - 6145
  • Jerzy Bednarski (PSL) - 509
  • Daniel Stanibuła (PSL) - 129
  • Renata Kasprzak (PSL) - 273
  • Krzysztof Bojarski (KO) - 2926

Okręg nr 7 - Chełm

  • Barbara Barszczewska (PiS) - 1945
  • Stanisław Misztal (PiS) - 2882
  • Anna Dąbrowska-Banaszek (PiS) - 13 787
  • Riad Haidar (KO) - 21 483

Okręg nr 8 - Zielona Góra

  • Elżbieta Płonka (PiS) - 10 918

Okręg nr 9 - Łódź

  • Alicja Kaczorowska (PiS) - 4662
  • Jacek Jakubowski (PiS) - 646
  • Krzysztof Lik (PiS) - 292
  • Niloufar Rahnema-Baj (KO) - 459

Okręg nr 10 - Piotrków Trybunalski

  • Ewa Wendrowska (PiS) - 7272
  • Joanna Mandat (SLD) - 394

Okręg nr 11 - Sieradz

  • Michał Krzak (PiS) - 1361
  • Wieńczysław Kaźmierczak (PiS) - 663
  • Wojciech Goździewicz (Koalicja Bezpartyjni i Samorządowcy) - 182

Okręg nr 12 - Kraków

  • Jan Rauch (SLD) - 971

Okręg nr 13 - Kraków

  • Joanna Zielnik-Pielka (PSL) - 992
  • Anna Prokop-Staszecka (PSL) - 1340
  • Adam Podosek (PiS) - 271
  • Lidia Gądek (KO) - 14 673

Okręg nr 14 - Nowy Sącz

  • Radosław Czosnowski (Konfederacja) - 525

Okręg nr 15 - Tarnów

  • Władysław Kosiniak-Kamysz (PSL) - 33 784
  • Beata Myśków-Skoczek (PSL) - 385
  • Jerzy Woźniak (SLD) - 2888
  • Agata Smoła (Konfederacja) - 688
  • Barbara Krupa (KO) - 1448

Okręg nr 16 - Płock

  • Łukasz Szumowski (PiS) - 35 798

Okręg nr 17 - Radom

  • Rafał Foryś (Konfederacja) - 985
  • Hubert Czerniak (Skuteczni Piotra Liroya-Marca) - 1464

Okręg nr 18 - Siedlce

brak

Okręg nr 19 - Warszawa

  • Wiktor Masłowski (PSL) - 537
  • Marek Marecki (PSL) - 321
  • Alicja Dąbrowska (KO) - 4443
  • Wojciech Borkowski (KO) - 1296

Okręg nr 20 - Warszawa

  • Agata Korczak (Koalicja Bezpartyjni i Samorządowcy) - 1875

Okręg nr 21 - Opole

  • Bożena Lewińska (PSL) - 240
  • Rajmund Miller (KO) - 8820
  • Aleksander Sachanbiński (Mniejszość Niemiecka) - 540

Okręg nr 22 - Krosno

  • Grzegorz Pers (PiS) - 5502
  • Jan Zuchowski (Konfederacja) - 423
  • Iwona Holcman (KO) - 1747

Okręg nr 23 - Rzeszów

  • Celina Gumińska (PSL) - 229
  • Dariusz Kumorek (Konfederacja) - 399
  • Tomasz Wołoszyn (Konfederacja) - 477
  • Waldemar Zarębski (Konfederacja) - 349

Okręg nr 24 - Białystok

  • Dariusz Janicki (SLD) - 289

Okręg nr 25 - Gdańsk

  • Grzegorz Raczak (PiS) - 2143

Okręg nr 26 - Słupsk

  • Mirosław Maszluch (PSL) - 1256

Okręg nr 27 - Bielsko-Biała

  • brak

Okręg nr 28 - Częstochowa

  • Andrzej Kubat (PSL) - 1585
  • Anna Grus (PSL) - 866
  • Zdzisław Wolski (SLD) - 18 527

Okręg nr 29 - Katowice

  • Wacław Kroczek (SLD) - 2175
  • Bożena Kamińska-Truś (Konfederacja) - 281
  • Zbigniew Wygoda (KO) - 1710

Okręg nr 30 - Bielsko-Biała

  • Bolesław Piecha (PiS) - 38 809

Okręg nr 31 - Katowice

  • Andrzej Sośnierz (PiS) - 6061
  • Andrzej Lekston (SLD) - 9472

Okręg nr 32 - Katowice

  • Ewa Skotalczyk (KO) - 572

Okręg nr 33 - Kielce

  • Stanisława Barańska (PSL) - 1832
  • Krzysztof Bielecki (PiS) - 2488
  • Zbigniew Koniusz (PiS) - 4297
  • Jan Gajda (SLD) - 3096
  • Stanisław Karpiński (SLD) - 598
  • Irena Kowalczyk-Kwiecień (SLD) - 276

Okręg nr 34 - Elbląg

  • Anetta Słomczyńska-Kądziołka (PSL) - 379
  • Andrzej Wyrębek (Konfederacja) - 7450

Okręg nr 35 - Olsztyn

  • Grażyna Licznerska (PSL) - 648
  • Wojciech Maksymowicz (PiS) - 31 575
  • Jerzy Tytz (Konfederacja) - 932

Okręg nr 36 - Kalisz

  • Katarzyna Sójka (PiS) - 15 860
  • Piotr Januszkiewicz (PiS) - 2098

Okręg nr 37 - Konin

  • Anna Majda (PSL) - 6937
  • Krzysztof Ostrowski (PiS) - 11 934

Okręg nr 38 - Piła

brak

Okręg nr 39 - Poznań

  • Małgorzata Stryjska (PiS) - 2568
  • Zuzanna Lewandowska (SLD) - 3237
  • Dawid Murawa (KO) - 5620

Okręg nr 40 - Koszalin

  • Radosław Lubczyk (PSL) - 6712
  • Czesław Hoc (PiS) - 33 083
  • Marek Hok (KO) - 11 572
  • Jerzy Hardie-Douglas (KO) - 10 280

Okręg nr 41 - Szczecin

  • Marek Posobkiewicz (PiS) - 1325
  • Cezary Pakulski (SLD) - 2133

Jak w wyborach do Senatu 2019 głosowano na lekarzy

W Senacie X kadencji stosunkiem mandatów 51:49 uzyskała opozycja. Środowisko lekarzy będzie w Senacie reprezentowało 13 medyków:

  • 7 startujących z listy PiS: Margareta Budner (98 117 głosów), Grzegorz Czelej (116 605), Dorota Czudowska (86 312), Stanisław Karczewski (70 878), Waldemar Kraska (72 101), Bogusława Orzechowska (PiS), Rafał Ślusarz (45 420),
  • 5 startujących z listy KO: Alicja Chybicka (113 877), Agnieszka Gorgoń-Komor (114 113), Tomasz Grodzki (149 245), Bogdan Klich (123 080), Beata Małecka-Libera (82 090),
  • 1 startujący z listy SLD: Wojciech Konieczny (49 261).

Lekarze kandydujący do Senatu, którym nie udało się uzyskać mandatu, to: Mirosław Lubiński, Marek Nowak, Rafał Komarewicz, Konstanty Radziwiłł, Marek Rudnicki, Piotr Radziszewski, Roman Kolek, Jerzy Wierzchowiecki, Andrzej Wojtyła, Krzysztof Berezowski.

Źródło: PKW

Źródło: Puls Medycyny

Podpis: Marcin Książkowski

Najważniejsze dzisiaj
× Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.