WUM: Pionierska w Polsce minimalnie inwazyjna operacja resekcji guzów nowotworowych wątroby
Specjaliści z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego przeprowadzili pierwszą w Polsce resekcję dwóch guzów nowotworowych wątroby z dostępu laparoskopowego i torakoskopowego.
Prof. dr hab. n. med. Tadeusz Wróblewski z Kliniki Chirurgii Ogólnej, Transplantacyjnej i Wątroby Centralnego Szpitala Klinicznego Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, kierowanej przez prof. dr. hab. n. med. Krzysztofa Zieniewicza, 19 stycznia 2021 roku wykonał pierwszą w Polsce resekcję dwóch guzów nowotworowych wątroby z dostępu laparoskopowego i torakoskopowego.
W operacji uczestniczyli: lek. Wacław Hołówko i lek. Jan Stypułkowski. Chorą znieczulała lek. Marta Dec z pielęgniarką Ewą Królicką. Instrumentariuszkami były mgr Marzena Kaczmarska i Agnieszka Szwonder.

WUM: Pionierska w Polsce minimalnie inwazyjna operacja resekcji guzów nowotworowych wątroby
Specjaliści wyjaśnili, że wskazaniem do operacji u 72-letniej kobiety były dwa przerzuty raka piersi do wątroby.
“Lokalizacja pierwszej zmiany nowotworowej w segmencie II/III pozwalała na wykonanie laparoskopowej resekcji części segmentu III i segmentu II wątroby [zdjęcie nr 1 - przyp. red.] Położenie drugiej zmiany w tylnej części segmentu VII, wysoko pod przeponą, wykluczało możliwość dostępu laparoskopowego. W tej sytuacji jedyną i najmniej inwazyjną metodą usunięcia tego guza była resekcja wątroby z dostępu przez prawą jamę opłucnową i przez przeponę. W pierwszym etapie wykonano część laparoskopową operacji, a następnie, po zmianie ułożenia chorej, przeprowadzono etap torakoskopowy”- powiedział prof. Tadeusz Wróblewski i dodał, że operacja trwała 240 minut. Przebieg pooperacyjny był niepowikłany i chora w stanie ogólnym bardzo dobrym opuściła Klinikę w czwartej dobie po operacji.


Operacja otwiera nowe perspektywy małoinwazyjnego leczenia chorych
Specjaliści przekonują, że wykonana po raz pierwszy w Polsce resekcja wątroby z dostępu torakoskopowego i przezprzeponowego otwiera nowe perspektywy małoinwazyjnego leczenia chorych, u których położenie guza w części wątroby - pod przeponą - uniemożliwia dostęp laparoskopowy. Dodają, że alternatywą dla tych chorych była do tej pory jedynie operacja otwarta.
„Operacja ta to kolejny sukces zespołu Kliniki, który w krótkim czasie wykonał dwie pionierskie laparoskopowe operacje wielonarządowe: resekcję segmentów wątroby II i III z lewostronną hemikolektomią i z cholecystektomią oraz resekcję segmentów V i IVb z prawostronną hemikolektomią i cholecystektomią. Dzięki wykonaniu tych operacji sposobem laparoskopowym, a ostatniej łącznie z torakoskopią, chorzy onkologiczni mogli wcześniej i w dobrej kondycji rozpocząć dalsze leczenie“ - powiedział prof. Wróblewski.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Pierwsze, przezcewnikowe wszczepienie bioprotezy mitralnej w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym WUM
Źródło: Puls Medycyny