Wrocławski biobank wznowił przyjmowanie pacjentów
Gromadzący próbki materiału biologicznego od mieszkańców Dolnego Śląska biobank w Łukasiewicz-PORT we Wrocławiu po przerwie spowodowanej pandemią ponownie przyjmuje pacjentów. Największy na Dolnym Śląsku biobank ma w bazie ponad 170 tys. próbek.
Biobank Łukasiewicz-PORT, który pełni funkcję Krajowego Ośrodka Wiodącego ds. Biobankowania, działa od 2012 r. Zgromadził próbki materiału biologicznego od ponad 8,6 tys. mieszkańców Dolnego Śląska.

Gwarancja bezpieczeństwa i anonimowości
Jednostka po przerwie spowodowanej pandemią znów przyjmuje pacjentów. Próbki materiału biologicznego – krew i mocz – może tam oddać każdy mieszkaniec regionu w wieku od 20 do 75 lat. W laboratoriach biobanku z pobranych próbek krwi izolowane są surowica i osocze, z których następnie można wyizolować DNA i RNA. Jednostka badawcza gwarantuje przy tym bezpieczeństwo przekazanych danych – próbki są zakodowane tak, aby nikt nie był w stanie połączyć ich z konkretną osobą.
Pacjenci, którzy zdecydują się oddać próbki materiału biologicznego, otrzymają komplet bezpłatnych badań. To panel analiz laboratoryjnych w kierunku zagrożenia chorobami sercowo-naczyniowymi i cukrzycą obejmujący oznaczenie poziomu homocysteiny, ultraczułego CRP, glukozy, insuliny, cholesterolu całkowitego, trójglicerydów, HDL, LDL. Mierzone jest też ciśnienie i saturacja krwi. Pacjent może też liczyć na wykonanie specjalistycznych badań USG tętnic szyjnych, które pozwalają oszacować stopień zaawansowania miażdżycy i przewidzieć możliwość wystąpienia komplikacji sercowo-naczyniowych. Można przy tym skorzystać z bezpłatnej konsultacji kardiologicznej.
Szansa na rozwój medycyny personalizowana
Dr Elżbieta Gocek, krajowy koordynator ds. biobankowania i lider zespołu badawczego Biobank w Łukasiewicz-PORT, podkreśliła, że idea biobankowania zyskuje coraz bardziej na popularności.
"Swoje biobanki prowadzą m.in. Wielka Brytania, Kanada czy Norwegia. Liderem są kraje skandynawskie, w których większość dorosłych mieszkańców przekazało swoje DNA do biobanku" – powiedziała Gocek.
Dodała, że w Polsce coraz więcej ludzi ma świadomość tego, że badania naukowe prowadzone na przekazanym materiale biologicznym przyczyniają się do rozwoju skuteczniejszych metod diagnostycznych i terapeutycznych.
"Próbki oddane dziś to inwestycja w personalizowaną i skuteczniejszą terapię w przyszłości" – podkreśliła dr Gocek.
ZOBACZ TAKŻE: Konferencja "Polityka lekowa": Znaczenie rozwoju medycyny personalizowanej i innowacyjnych terapii lekowych [WIDEORELACJA]
Źródło: Puls Medycyny
Podpis: EG/PAP