Wojciech Wiśniewski: rządzący przechodzą nad COVID-19 do porządku dziennego
Decydenci rezygnują z kolejnych rozwiązań wprowadzonych w związku z epidemią COVID-19. Szczególnie niepokojące jest wygaszanie Funduszu Przeciwdziałania COVID-19, ponieważ oznacza to przeniesienie ciężaru finansowania świadczeń covidowych na Narodowy Fundusz Zdrowia. Spowoduje to ograniczenie możliwości finansowania innych świadczeń – ocenia w rozmowie z „Pulsem Medycyny” Wojciech Wiśniewski, ekspert ds. ochrony zdrowia Federacji Przedsiębiorców Polskich.

26 lipca zebrał się doraźny Zespół problemowy ds. ochrony zdrowia Rady Dialogu Społecznego, aby omówić stan przygotowań do kolejnej fali epidemii COVID-19 oraz prowadzoną akcję szczepień. Na spotkaniu był obecny m.in. Wojciech Wiśniewski, ekspert ds. ochrony zdrowia Federacji Przedsiębiorców Polskich, w ocenie którego decydenci całkowicie zmieniają politykę dotyczącą COVID-19.
Rządzący przechodzą nad COVID-19 do porządku dziennego
Jak wskazuje, po zniesieniu stanu epidemii i ogłoszeniu stanu zagrożenia epidemicznego rządzący rezygnują z kolejnych rozwiązań wprowadzonych w ciągu ostatnich dwóch lat w związku z COVID-19 - mimo że obecnie odnotowuje się wzrost liczby przypadków zakażeń koronawirusem, a eksperci ostrzegają przed koleją falą epidemii w Polsce.
– W szczególności widać, że wygaszane są poszczególne rozwiązania dotyczące diagnostyki i leczenia COVID-19, a resort zdrowia nie pracuje już nad szczególnymi rozwiązaniami dotyczącymi zwiększania bazy łóżkowej dla chorych zakażonych koronawirusem. Rezygnuje się również z rozwiązań gwarantujących dodatki covidowe. Wygaszany jest też Fundusz Przeciwdziałania COVID-19, z którego są finansowane świadczenia covidowe, co wiąże się z przeniesieniem ciężaru finansowania na Narodowy Fundusz Zdrowia – zauważa Wojciech Wiśniewski po posiedzeniu doraźnego Zespołu problemowego ds. ochrony zdrowia Rady Dialogu.
– Rządzący przechodzą nad COVID-19 do porządku dziennego – dodaje, podkreślając, że słuszność takiego podejścia pozostawia ocenie lekarzom.
Mamy bardzo dużo niezaspokojonych potrzeb zdrowotnych
– Wydaje się, że obecnie rząd nie pracuje nad żadną specustawą covidową. Podczas posiedzenia zwracaliśmy uwagę, że rząd kilkukrotnie bez konsultacji publicznych wprowadza pewne rozwiązania związane z COVID-19 „na dzisiaj” – mówi Wojciech Wiśniewski.
Jeśli więc sytuacja epidemiczna nie ulegnie pogorszeniu - kontynuuje ekspert - nie zwiększy się liczba hospitalizacji i zgonów z powodu COVID-19, choroba ta przestanie być priorytetem dla rządzących. W ocenie eksperta w takiej sytuacji decydenci powinni się skupić na innych problemach, z którymi zmaga się ochrona zdrowia w Polsce.
– Mam nadzieję, że resort zdrowia będzie zdeterminowany, aby w najbliższym czasie znacząco zwiększyć dostępność świadczeń dla polskich pacjentów, bo jak widać po sprawozdaniach NFZ, chorzy w Polsce czekają na leczenie w bardzo długich kolejkach. Mamy bardzo dużo niezaspokojonych potrzeb zdrowotnych. Mam nadzieję, że skoro z COVID-19 - oficjalnie - nie mamy już tak dużego kłopotu, jaki mieliśmy w poprzednich miesiącach, znajdziemy czas na zapowiadaną reformę ochrony zdrowia – podsumowuje.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Już co trzeci test covidowy dodatni. Kraska: jesienią nie będzie obostrzeń, a raczej zalecenia
MEiN zakłada wprowadzenie nauki zdalnej w roku szkolnym 2022/2023. Na jakich zasadach?
Źródło: Puls Medycyny