WMA o udzielaniu pomocy podczas lotu samolotem
W Livingstone w Zambii, odbyło się 206. posiedzenie Rady Światowego Stowarzyszenia Lekarzy (World Medical Association). W obradach uczestniczyło ponad 200 delegatów, przedstawicieli ok. 30 krajowych stowarzyszeń lekarskich.
Na arenie międzynarodowej Polskę reprezentowali: dr n. med. Maciej Hamankiewicz - prezes Naczelnej Rady Lekarskiej oraz Grzegorz Mazur - prezes Okręgowej Rady Lekarskiej w Łodzi oraz Członek Komisji ds. Współpracy Międzynarodowej NRL.

Grono lekarzy poruszało ciekawe kwestie z zakresu ochrony zdrowia.
Medyczna marihuana
Pierwszą kwestią, o której dyskutowali lekarze, było stosowanie medycznej marihuany, a także wykorzystywanie marihuany w celach innych niż medyczne. Omówiono także d tekst projektu stanowiska WM w sprawie legalizacji preparatów wytwarzanych na bazie konopi stosowanych w celach leczniczych.
Postanowiono, że projekt stanowiska zostanie przekazany pod obrady Zgromadzenia Ogólnego Światowego Stowarzyszenia Lekarzy, które odbędzie się w październiku br. w Chicago.
Czy leci z nami lekarz?
Zebrani poruszyli także kwestię poprawy dostępności i skuteczności pomocy medycznej udzielanej w trakcie podróży samolotem. Stowarzyszenie doszło do wniosku, że w sytuacji, kiedy lekarz udziela pacjentowi pomocy np. w czasie lotu, czyli w sytuacji nagłego przypadku, nie powinien obawiać się ewentualnych konsekwencji prawnych wynikających ze świadczenia takich usług medycznych.
Lekarze podjęli decyzję o dokonaniu rewizji dotychczasowego stanowiska WMA oraz przedłożenie go pod obrady Zgromadzenia Ogólnego WMA.
Mobbing w placówkach medycznych
Z inicjatywy Nowozelandzkiego Stowarzyszenia Medyczne omówiono też przypadki zachowań naruszających zasady współżycia społecznego w placówkach medycznych, w tym także przypadki mobbingu tj. ośmieszania, poniżania, czy też celowego izolowania lekarzy w miejscu pracy. Podkreślono, że zjawisko nękania i zastraszania lekarzy może występować we wszystkich specjalizacjach lekarskich i na każdym etapie rozwoju ścieżki zawodowej. Podjęto decyzję o opracowaniu wytycznych Światowego Stowarzyszenia Lekarzy w tej kwestii.
WMA złożyło wniosek o rozpoczęcie prac nad nowelizacją dotychczasowego stanowiska w sprawie strajków głodowych, uwzględniając sferę etyczną, a także omówiono kwestie dotyczące świadczenia pomocy w medycznej w warunkach konfliktu zbrojnego oraz edukacji medycznej.
Kolejne posiedzenie Rady oraz Zgromadzenie Ogólne Światowego Stowarzyszenia Lekarzy odbędą się w październiku w Chicago.
Źródło: Puls Medycyny
Podpis: oprac. kl