Program "Oblicza Medycyny": Gogle 3D pomogą w pokonaniu fobii społecznej [WYWIAD WIDEO]
Fobia społeczna na różnych etapach życia może dotyczyć nawet 2 mln Polaków. Z powodu zaburzenia pacjenci odczuwają uporczywy lęk w codziennych sytuacjach, np. robiąc zakupy, spotykając znajomych, jadąc metrem. Publiczne wystąpienie jest dla nich koszmarem. Polscy naukowcy w terapii osób z fobią społeczną postanowili wykorzystać… wirtualną rzeczywistość. Opowiada o tym psychiatra dr n. med. Sławomir Murawiec w naszym nowym cyklu wideo "Oblicza Medycyny".
Sala wykładowa, jakiś stolik, na krzesłach kilka osób, które patrzą w stronę mównicy. Taką scenerię można zobaczyć zakładając gogle 3D, które pozwalają zanurzyć się w wirtualnej rzeczywistości. Dla większości z nas taka sceneria wyda się mało stresująca. „I gdzie tu trudność?” - pomyśli niejeden z nas.
„Dla osoby z fobią społeczną konieczność wystąpienia nawet przed niewielką publicznością, zabranie w takiej sytuacji głosu, jest ekstremalnie trudne i ogromnie stresujące. Choremu towarzyszy uporczywy lęk, wynikający z obawy przed ośmieszeniem lub kompromitacją. Pacjent czerwieni się, drżą mu ręce, tętno przyspiesza, występuje nadpotliwość, a nawet duszności. Fobia społeczna prowadzi często do znacznego wycofania się z relacji społecznych, izolacji” - wyjaśnia dr Sławomir Murawiec, specjalista psychiatra, członek rady naukowej programu badawczego VR Mind.
Dotychczas w leczeniu fobii społecznej korzystano z farmakoterapii oraz terapii behawioralno-poznawczej. Teraz podjęto próby, by w leczeniu wykorzystać także wirtualną rzeczywistość. Na potrzeby programu powstało kilka scenek, które dla pacjentów stanowią zaplecze treningowe, pomagające oswoić się z trudnymi sytuacjami. To np. scena zakupów supermarkecie, przedział pociągu, rozmowa przez telefon. Każda scena jest podzielona na etapy, w które „zanurza się” pacjent, postępując zgodnie z zaleceniami terapeuty. Gdy lęk maleje, można przejść do kolejnego etapu. I tak, krok po kroku, oswoić trudną sytuację. Jakie efekty przynosi taka terapia? Czy innowacyjna technika ma szansę być szerzej stosowana? Czy wciąż można dołączyć do programu? - na te i inne pytania dr Sławomir Murawiec odpowiada w programie „Oblicza Medycyny”.
ZOBACZ TAKŻE:
Program "Oblicza Medycyny": Smartfon na straży serca [WYWIAD WIDEO z dr. Łukaszem Kołtowskim]
Dr Sławomir Murawiec: W leczeniu depresji procentuje terapia dobrana "na miarę" [WIDEO]
Źródło: Puls Medycyny
Podpis: Ewa Kurzyńska