Wirtualna angioplastyka doceniona przez jurorów Złotego Skalpela
Wirtualna angioplastyka to ważna nowość na polu kardiologii inwazyjnej. Nowa metoda pozwala lekarzowi przewidzieć efekt zabiegu, zanim jeszcze wszczepi choremu stent. Projekt znalazł uznanie w oczach kapituły konkursu Złoty Skalpel 2022 i zajął wysokie 3. miejsce.
- Za sukcesem stoi zespół z I Katedry i Kliniki Kardiologii WUM. Liderem wyróżnionego projektu jest dr hab. n. med. Mariusz Tomaniak.
- Doceniona przez jurorów metoda pozwala, w oparciu o samą koronarografię, przewidzieć finalny, czynnościowy efekt zabiegu angioplastyki wieńcowej.
- To rozwiązanie szczególnie pomocne w przypadku pacjentów o podwyższonym ryzyku powikłań związanych z zabiegiem.
- Analiza angiogramu takiego pacjenta zajmuje ok. 2 minut, stąd jej wykonanie jest możliwe w warunkach pracowni hemodynamiki, usprawniając pracę zespołu kardiologii interwencyjnej.
– W 2022 r. zakończone zostały prace nad nowym narzędziem diagnostycznym, które w oparciu o samą koronarografię pozwala przewidzieć finalny, czynnościowy efekt zabiegu angioplastyki wieńcowej, zanim kardiolog inwazyjny implantuje stent. To metoda szczególnie pomocna w przypadku pacjentów o podwyższonym ryzyku powikłań związanych z zabiegiem. W oparciu o przeprowadzone analizy z wykorzystaniem oprogramowania „wirtualnej angioplastyki VFFR” zespół lekarzy może bowiem wcześniej podjąć decyzję o kwalifikacji do wykonania procedury. Co więcej, analiza angiogramu pacjenta zajmuje ok. 2 minut, stąd jej wykonanie jest możliwe w warunkach pracowni hemodynamiki, usprawniając pracę zespołu kardiologii interwencyjnej – wyjaśnia dr hab. n. med. Mariusz Tomaniak z I Katedry i Kliniki Kardiologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, lider projektu, który w konkursie Złoty Skalpel 2022 zajął wysokie, 3. miejsce.
Efekt międzynarodowej współpracy
Projekt był realizowany we współpracy z ośrodkami spoza Polski: Kliniką Kardiologii i Zakładem Inżynierii Biomedycznej Erasmus University Medical Center Thorax Center w Rotterdamie oraz Zakładem Inżynierii Biomedycznej Imperial College London w Londynie.
O tym, jak bardzo potrzebne są coraz doskonalsze metody diagnostyki i leczenia „sercowców”, najlepiej świadczą dane epidemiologiczne. Choroby serca i układu krążenia stanowią główną przyczynę zgonów na świecie. Powodem blisko połowy zgonów wśród mężczyzn i niemal 30 proc. wśród kobiet jest choroba niedokrwienna serca (ChNS), w tym jej skrajna postać, czyli zawał.
Recepta na sukces: ważna jest praca zespołowa
Warto wspomnieć, że w tegorocznej edycji konkursu „Złoty Skalpel” w finale znalazły się aż dwa projekty z I Katedry i Kliniki Kardiologii WUM (ZOBACZ TAKŻE: Złoty Skalpel 2022: nagrodzeni za nowatorskie leczenie jednej z wad serca). Jaka jest recepta na takie sukcesy? – zapytaliśmy prof. Marcina Grabowskiego, szefa Kliniki.
– W pracy stosuję dewizę, którą stosował mój mentor, wieloletni kierownik naszej Kliniki, czyli prof. Grzegorz Opolski. Powtarzał, by nie przeszkadzać zdolnym osobom, które mają pomysły, i wspierać je w ich realizacji. Kluczowa jest także praca zespołowa – mówi prof. Marcin Grabowski w wywiadzie wideo dla „Pulsu Medycyny”.
Zapraszamy do oglądania.
POLECAMY TAKŻE: Prof. Niedzielska: z implantów 3D twarzoczaszki mogłoby skorzystać wielu pacjentów
Złoty Skalpel 2022: nagrodzeni za prace nad nową terapią w mięsaku Ewinga
Źródło: Puls Medycyny