Wielkopolski samorząd popiera projekt reformy kształcenia podyplomowego
Okręgowa Rada Lekarska Wielkopolskiej Izby Lekarskiej przyjęła (9 lutego) stanowisko, w którym wyraziła poparcie dla projektu reformy kształcenia podyplomowego i prawa pracy. Jest on efektem prac zespołu ds. opracowania propozycji nowelizacji ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty, który został powołany w kwietniu 2018 r. przez ministra zdrowia.
„Projekt reformy kształcenia podyplomowego i prawa pracy, zawierający propozycje konkretnych zmian w ustawie o zawodach lekarza i lekarza dentysty i innych ustawach oraz w rozporządzeniach, to dokument będący podstawą do gruntownej zmiany kształcenia podyplomowego lekarzy w Polsce” – podkreśla w swoim stanowisku Okręgowa Rada Lekarska Wielkopolskiej Izby Lekarskiej. Według niej przedstawiony projekt realizuje zgłaszane od lat przez środowisko lekarskie postulaty:
- zmiany programu stażu podyplomowego polegającą na jego upraktycznieniu,
- wprowadzenia ogólnopolskiego, przejrzystego procesu rekrutacji na specjalizację,
- odbiurokratyzowania oraz cyfryzacji procesu kształcenia specjalizacyjnego,
- zwiększenia roli oraz wprowadzenia wynagrodzenia dla kierowników specjalizacji,
- wprowadzenia umiejętności lekarskich, weryfikacji listy specjalizacji,
- pro-lekarskich i pro-pacjenckich zmian dotyczących prawa pracy,
- wsparcia prawnego dla lekarek w ciąży oraz matek-lekarek,
- przekazania administracyjnego prowadzenia kształcenia do izb lekarskich.
Okręgowa Rada Lekarska WIL popiera prowadzenie dalszych prac legislacyjnych nad tym projektem, z zastrzeżeniem konieczności utrzymania wszystkich jego kluczowych zapisów. Za niezbędny warunek powodzenia tych prac uważa zagwarantowanie stałego finansowania zmian, które są w nim opisane.
Źródło: Puls Medycyny
Podpis: MMD