Wielka Brytania: przez pandemię pół miliona osób nie zaczęło przyjmować leków na serce [BADANIA]
Nowe badania wskazują, że podczas pandemii COVID-19 prawie pół miliona osób w Wielkiej Brytanii nie zaczęło przyjmować leków zapobiegających zawałom serca i udarom.

Zespół British Heart Foundation (BHF) przeanalizował dane dotyczące przepisywania leków przez pierwsze 18 miesięcy po wybuchu pandemii COVID-19. Wydaje się, że około 491 tys. osób, czyli 27 tys. osób miesięcznie – “przegapiło” leki na nadciśnienie tętnicze krwi. Jednocześnie 316 tys. osób nie otrzymało leczenia obniżającego stężenie cholesterolu.
Podczas pandemii usługi NHS zostały poważnie ograniczone. Pogorszyła się diagnostyka, monitorowanie i leczenie wysokiego ciśnienia krwi oraz innych czynników ryzyka chorób serca i układu krążenia.
Chociaż NHS podjęła pewne działania zapobiegawcze, w tym dostarczyła ponad 220 tys. ciśnieniomierzy do użytku domowego, dane pokazują, że w Anglii w 2021 r. o dwa miliony mniej ludzi miało kontrolowane nadciśnienie w porównaniu z rokiem poprzednim.
Naukowcy z BHF przeanalizowali 1,32 miliarda rutynowo wydawanych recept w Anglii, Szkocji i Walii od kwietnia 2018 r. do lipca 2021 r. Główny badacz, prof. Reecha Sofat z Uniwersytetu w Liverpoolu, powiedział, że odkrycia opublikowane w czasopiśmie Nature Medicine podkreślają wpływ COVID-19 na inne ważne schorzenia: „Pomimo niesamowitej pracy wykonanej przez personel NHS, nasze dane pokazują, że nadal nie identyfikujemy osób z czynnikami ryzyka sercowo-naczyniowego w takim samym tempie, jak przed pandemią”.
Źródło: https://www.bbc.com/news/health-64330670
PRZECZYTAJ TAKŻE: Prof. Prejbisz podsumowuje rok 2022: pacjenci z nadciśnieniem są coraz częściej leczeni zgodnie z wytycznymi
Źródło: Puls Medycyny