Więcej kompetencji dla ratowników medycznych. Jest projekt rozporządzenia MZ
Wkrótce traci moc rozporządzenie ministra zdrowia dotyczące medycznych i niemedycznych czynności, których mogą dokonywać ratownicy medyczni. Jest już projekt nowego rozporządzenia, w którym wprowadzono kilka zmian.

Projekt, który trafił właśnie do konsultacji publicznych, określa zakres medycznych czynności ratunkowych, które mogą być udzielane przez ratownika medycznego samodzielnie lub na zlecenie lekarza. W projekcie jest też wykaz świadczeń zdrowotnych innych niż medyczne czynności ratunkowe, które mogą być udzielane przez ratownika medycznego samodzielnie lub na zlecenie lekarza.
Zakres czynności do samodzielnego wykonania przez ratownika medycznego został rozszerzony o cewnikowanie pęcherza moczowego. Katalog leków dopuszczonych do samodzielnego podawania przez ratownika medycznego został natomiast rozszerzony o następujące preparaty:
- Methoxyflurane – lek przeciwbólowy w formie wziewnej, stosowany w ratownictwie do leczenia silnego bólu głównie urazowego, możliwy do samodzielnego dozowania przez pacjenta,
- Tranexamic acid – lek o działaniu przeciwkrwotocznym.
W projekcie, w stosunku do rozporządzenia z 2019 r., zrezygnowano z dookreślenia, jaki drogami mogą być podawane leki przez ratownika medycznego, gdyż – jak wskazuje MZ w uzasadnieniu do projektu - wynika to z Charakterystyki Produktu Leczniczego oraz aktualnej wiedzy medycznej.
Dotychczasowe regulacje tracą moc 22 czerwca 2023 r.
Źródło: https://legislacja.rcl.gov.pl/projekt/12370102/katalog/12956409#12956409
ZOBACZ TAKŻE: Co z dodatkami za noce i święta dla ratowników medycznych? MZ odpowiada
Źródło: Puls Medycyny