Wiceminister zdrowia: wariant Delta budzi niepokój, bacznie obserwujemy sytuację
Wariant Delta koronawirusa, który w wielu krajach zaczyna dominować, budzi niepokój. Obecnie w Polsce 27 proc. nowo wykrywanych przypadków koronawirusa stanowią te z mutacją Delta. Najbardziej podatna grupa to osoby 20-40 lat, niezaszczepione - powiedział wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.
- W Polsce na dzień 15 lipca mamy potwierdzone 153 przypadki "Delty", w ciągu ostatniego tygodnia wykryliśmy 35 nowych przypadków. W połowie czerwca, jeśli chodzi o nowo wykrywane zakażenia koronawirusem, Delta stanowiła 8 proc. wszystkich przypadków, obecnie to już 27 proc. - poinformował w czwartek (15 lipca) w Programie I Polskiego Radia Waldemar Kraska. Dodał, że "od dawna nie mówiliśmy o współczynniku reprodukcji wirusa, R". - On także w Polsce wzrósł, wynosi w tej chwili 0,9, w czerwcu wynosił 0,63 - zaznaczył wiceszef resortu zdrowia.

Kraska ocenił, że czwarta fala jest nieuchronna, choć jej skala już nie będzie taka, jak w przypadku trzeciej. Będzie też mniejsza, "jeżeli będziemy mądrzy i zaszczepimy się przez wakacje".
"Nie planujemy obowiązkowych szczepień" kontra "dyskusja się odbywa"
- Potwierdzam słowa ministra Dworczyka: w tej chwili nie ma planów wprowadzenia w Polsce obowiązku szczepień przeciw COVID-19. Jednak bacznie obserwujemy sytuację, szczególnie w Europie. Na tę chwilę w Polsce stan jest stabilny - powiedział Kraska.
Dopytywany o to, czy rozważany jest obowiązek szczepień tylko w przypadku medyków czy pracowników opieki społecznej, zaznaczył, że sytuacja w Polsce jest lepsza niż w innych krajach, "bo prawie 90 proc. medyków jest w tej chwili zaszczepionych" (89,9 procent pracowników medycznych w Polsce zaszczepiło się pierwszą dawką szczepionki przeciw COVID-19 - red.). - Tutaj chyba nie będzie aż takiej potrzeby - skonstatował.
Jak jednak zauważył, na Łotwie planowane jest wprowadzenie obowiązku szczepień dla medyków i pracowników oświaty. - Ta dyskusja u nas także odbywa się i będzie się odbywała, ale ja jestem zwolennikiem nie przymuszania, ale tłumaczenia, pokazywania dobrych stron, korzyści - zaznaczył Kraska.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Łotwa: medycy i nauczyciele z obowiązkiem szczepień, w innych branżach ryzyko utraty pracy
Dopytywany, co z innymi branżami, skoro na Łotwie "pracodawcy będą mieli prawo zwolnić pracownika, jeśli ten się nie zaszczepi", odpowiedział, że "w naszych dużych zakładach, szczególnie produkcyjnych, pracodawcy bardzo aktywnie włączyli się w akcję szczepień i tam te szczepienia przebiegają sprawnie". - Zobaczymy, jaka będzie sytuacja - podsumował.
Za 45 dni wariant Delta zdominuje Europę
Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) oświadczyło w środę, że według jego szacunków do końca sierpnia 90 proc. wszystkich zakażeń koronawirusem w Unii Europejskiej będzie wywołanych wariantem Delta.
W związku z tymi szacunkami Europejska Agencja Leków (EMA) zaapelowała o przyśpieszenie kampanii szczepień i podkreśliła, że do ochrony przed wysoce zaraźliwym wariantem niezbędne są dwie dawki szczepionki.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Irlandia: puby i restauracje tylko dla zaszczepionych i ozdrowieńców z certyfikatem
Źródło: Puls Medycyny