Wiceminister Król: rząd chce aktywnie wspierać zwiększanie produkcji leków i API w Polsce
Sektor produkcji leków to jedna ze strategicznych gałęzi gospodarki. Jego rozwój jest jednym z czynników gwarantujących tzw. suwerenność lekową Polski - mówiła we wtorek (16 maja) podczas konferencji Pulsu Medycyny “Polityka lekowa - nowe otwarcie” Kamila Król, wiceminister rozwoju i technologii. Jak zaznaczyła, rząd chce zwiększać produkcję leków i API w kraju.

Wiceminister rozwoju i technologii Kamila Król podczas konferencji podkreśliła istotną role przemysłu farmaceutycznego w budowaniu bezpieczeństwa lekowego obywateli i łańcuchów dostaw, a także wzrostu dostępności. - Sektor produkcji leków to jedna ze strategicznych gałęzi gospodarki. Jego rozwój jest jednym z czynników gwarantujących tzw. suwerenność lekową Polski - zaznaczyła.
Wiceminister MRiT: przemysł farmaceutyczny ma olbrzymi wpływ na gospodarkę
– Branża ta zatrudnia 100 tys. osób, których pensje w stosunku do innych branż są relatywnie wysokie, co dowodzi tego, jak ważny dla gospodarki jest ten sektor. Obecnie produkcja leków i wyrobów farmaceutycznych przyczynia się do wytworzenia 1 proc. PKB, czyli ponad 15 mld zł – podkreślała wiceminister Król.
Wiceszefowa MRiT zaznaczyła, że szacuje się, iż w latach 2023-2027 dynamika światowego rynku może osiągać od 3 do 6 proc. i osiągnie on poziom ok. 2 trylionów dolarów.
– Jeżeli chodzi o Europę Wschodnią, to prognozowany jest wzrost wartości rynku o blisko 45 proc. w ciągu kolejnych 5 lat. Głównym czynnikiem tego wzrostu ma być zwiększanie dostępu do nowych terapii – wyjaśniała i dodała, że równolegle będzie rósł popyt na substancje czynne.
Kamila Król: ostatnie kryzysy wymusiły nowe podejście do bezpieczeństwa lekowego
Wiceminister zaznaczyła, że ostatnie kryzysy - pandemia i wojna - dobitnie pokazały, że obecnie Europa nie ma suwerenności lekowej. - Państwa UE nie są w stanie zaspokoić popytu w tym obszarze własnymi zasobami i są całkowicie zależne od krajów trzecich. W sytuacji zaburzeń w globalnych łańcuchach dostaw możemy mierzyć się z niedoborami leków w chorobach populacyjnych – komentowała.
Jak oceniła, musimy podejmować odważniejsze decyzje, by zabezpieczyć w sytuacji kryzysowej dostęp pacjentom do leków. – Nikt nie polemizuje z tym, że produkcja API i starszych technologii lekowych w Azji jest tańsza. Ale zwracając uwagę tylko na ten fakt, nigdy suwerenności lekowej nie zbudujemy. Państwu polskiemu zaś zależy na tym, żeby stopniowo się uniezależniać w tym zakresie. Naszym celem jest to, żeby krytyczne leki były wytwarzane i oferowane po takich cenach, by mogły być objęte masową deskrypcją. Do tego potrzebne są oczywiście działania kosztowne i długofalowe – mówiła.
Król zwróciła uwagę, że trend przenoszenie produkcji z Azji w inne rejony świata stwarza szansę krajowym producentom na nowe wpisanie się w łańcuchy dostaw i realny wpływ na budowanie bezpieczeństwa lekowego w przyszłości - nie tylko w Polsce, ale i na świecie.
- W Ministerstwie Rozwoju i Technologii powstał mechanizm, który będzie miał na celu stwarzanie odpowiednich warunków do rozwoju tego przemysłu, głównie w obszarze aktywnych substancji farmaceutycznych. Ten projekt zakłada udzielanie wsparcia w zakresie budowy, jak również rozbudowy infrastruktury produkcyjnej do API, leków generycznych i biopochodnych – przekazała wiceminister.
Jak wyjaśniała, mechanizm ten to również odpowiedź na trwające w Komisji Europejskiej prace nad strategią farmaceutyczną dla Europy, której jednym z elementów będzie odtwarzanie w naszym regionie substancji czynnych i rozwój całego sektora.
24 maja zaplanowano posiedzenie zespołu ds. API
Wiceminister zaznaczyła, że resort przyjął raport z opracowania listy aktywnych substancji farmaceutycznych kluczowych dla zapewnienia bezpieczeństwa obywateli wraz z przeglądem mechanizmów zachęt do rozpoczęcia produkcji. Ma to stanowić punkt wyjścia do dialogu z udziałem wszystkich kluczowych interesariuszy, w wyniku którego ma zostać wypracowane optymalne rozwiązania wpływające na faktyczne zwiększenie produkcji API w Polsce.
- 24 maja zaplanowane jest posiedzenie zespołu ds. API, gdzie będziemy rozmawiać nad ostatecznym kształtem listy kluczowych substancji czynnych, potem będziemy chcieli to skonsultować jeszcze przed wakacjami z przedstawicielami sektora - zapowiedziała wiceminister.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Niedobór leków to problem całej Europy. Jest reakcja państw członkowskich
Źródło: Puls Medycyny