WHO ogłasza pandemię COVID-19
aktualizacja: 11-03-2020, 17:58
Szef WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus oświadczył na konferencji prasowej w Genewie 11 marca, że koronawirus wywołujący chorobę COVID-19 może być określany jako pandemia.
AKTUALIZACJA (11.03.2020):

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ogłosiła w środę 11 marca pandemię nowego koronawirusa. "Jesteśmy głęboko zaniepokojeni zarówno alarmującym poziomem rozprzestrzeniania się, intensywnością, jak i alarmującym poziomem braku działań. Dlatego sformułowaliśmy ocenę, że COVID-19 można scharakteryzować jako pandemię" - poinformował szef WHO.
CZYTAJ WIĘCEJ: WHO ogłosiło pandemię COVID-19. Co to oznacza?
O tym, że pandemia nowego koronawirusa jest realna, szef WHO mówił dwa dni temu podczas konferencji w Genewie: „Byłaby to pierwsza pandemia, którą można kontrolować. Najważniejsze jest to, że nie jesteśmy zdani na łaskę wirusa" - powiedział Tedros Adhanom Ghebreyesus 9 marca. "Ogromną przewagą, jaką mamy, jest to, że decyzje przez nas podejmowane - przez rządy, firmy, społeczności, rodziny i poszczególne osoby - mogą wpływać na trajektorię tej epidemii" - podkreślił.
Szef WHO przypomniał, że zakażenia koronawirusem z zaledwie czterech krajów - Chin, Korei Południowej, Włoch i Iranu - stanowią 93 proc. z prawie 110 tys. przypadków zakażeń na całym świecie. "Jest to nierówna epidemia na poziomie globalnym" - ocenił.
Tedros zwrócił również uwagę, że z niemal 81 tys. przypadków zgłoszonych w Chinach ponad 70 proc. osób już wyzdrowiało i zostało wypisanych ze szpitala.
„Cieszymy się, że Włochy podejmują ostre środki, by powstrzymać epidemię i mamy nadzieję, że okażą się one skuteczne w nadchodzących dniach” - dodał.
Jak podaje WHO, wirus, który rozprzestrzenił się na ponad 100 krajów, zabił dotąd ponad 3,8 tys. osób, w zdecydowanej większości w Chinach. Liczba potwierdzonych przypadków zakażenia na świecie wzrosła do ok. 110 tys.
ZOBACZ TAKŻE: Koronawirus we Włoszech: gwałtowny wzrost liczby zakażonych i zgonów
Koronawirus SARS-CoV-2: jaka jest liczba zakażonych i ofiar śmiertelnych
Źródło: Puls Medycyny
Podpis: PAP