WHO: 2,6 mln pacjentów umiera rocznie z powodu błędów w opiece zdrowotnej
Co roku miliony pacjentów na całym świecie ponoszą uszczerbek na zdrowiu, a nawet umierają wskutek różnych nieprawidłowości w opiece medycznej, takich jak błędna diagnoza, zakażenia szpitalne czy przepisanie nieodpowiednich leków - alarmuje Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), apelując o podjęcie działań zwiększających bezpieczeństwo pacjentów.
Jak oszacowali eksperci WHO, w samych tylko krajach o niskim i średnim dochodzie na mieszkańca na skutek 134 milionów różnego rodzaju błędów i zaniedbań w opiece zdrowotnej (błędna diagnoza, zakażenia szpitalne, błędy medyczne) rocznie umiera 2,6 miliona osób. Większości tych zgonów można byłoby uniknąć.

Z danych przytaczanych przez WHO wynika, że na każdych dziesięciu pacjentów podstawowej i ambulatoryjnej opieki zdrowotnej czterech doznaje uszczerbku na zdrowiu. Aż 15 proc. wszystkich wydatków szpitalnych ponoszonych jest w wyniku leczenia związanego z nieprawidłowościami dotyczącymi bezpieczeństwa pacjenta. Najbardziej szkodliwe błędy związane są z diagnozą, przepisywaniem leków i ich stosowaniem. Same tylko błędy związane z lekami niosą ze sobą koszty około 42 miliardów dolarów amerykańskich rocznie. Zabiegi chirurgiczne powodują powikłania u nawet jednej czwartej pacjentów. Milion zgonów rocznie ma miejsce podczas operacji lub bezpośrednio po niej.
Jak zaznaczają eksperci WHO, ryzyko zgonu związanego z podróżą samolotem wynosi 1 do 3 milionów, podczas gdy ryzyko zgonu w następstwie możliwego do uniknięcia zdarzenia związanego z opieką medyczną to około 1 do 300.
17 września - Światowy Dzień Bezpieczeństwa Pacjenta
Światowa Organizacja Zdrowia wzywa do podjęcia energicznych działań, mających poprawić bezpieczeństwo pacjentów. Rozpoczyna też kampanię solidarności podczas pierwszego Światowego Dnia Bezpieczeństwa Pacjenta, obchodzonego 17 września (został ustanowiony przez 72. Światowe Zgromadzenie Zdrowia w maju 2019 r.).
"Nikt nie powinien zostać poszkodowany podczas korzystania z opieki zdrowotnej. A jednak na całym świecie co najmniej pięciu pacjentów umiera w każdej minucie z powodu nie dość bezpiecznej opieki" - powiedział dr Tedros Adhanom Ghebreyesus, dyrektor generalny WHO. Wyraził też potrzebę "takiej kultury bezpieczeństwa pacjentów, która promuje partnerstwo z pacjentami, zachęca do zgłaszania błędów i wyciągania wniosków z błędów oraz tworzy środowisko wolne od winy, w którym pracownicy służby zdrowia są (...) przeszkoleni w zakresie zmniejszania liczby błędów".
WHO podkreśla też, że koszt zapobiegania błędom jest znacznie niższy niż koszt leczenia następstw niewłaściwej opieki medycznej. Dlatego inwestycje w poprawę bezpieczeństwa pacjentów mogą prowadzić do znacznych oszczędności. W samych USA koncentracja na poprawie bezpieczeństwa pozwoliła szpitalom Medicare zaoszczędzić około 28 miliardów dolarów w latach 2010-2015. Niektóre infekcje związane z opieką zdrowotną można zmniejszyć nawet o 70 proc. dzięki odpowiednim interwencjom - jak odpowiednie procedury powiadamiania czy ścisłe procedury higieny rąk.
Kluczowe znaczenie, według WHO, ma większe zaangażowanie pacjentów. Może ono zmniejszyć straty nawet o 15 proc. To zaś pozwala zaoszczędzić rocznie miliardy dolarów.
Aby pokazać swoje zaangażowanie w poprawę bezpieczeństwa pacjentów, 17 września miasta na całym świecie oświetlą kolorem pomarańczowym ważne obiekty architektoniczne. Należą do nich między innymi Jet d’Eau w Genewie, piramidy w Kairze, wieża telewizyjna w Kuala Lumpur, Opera Królewska w Muskacie i most Zakim w Bostonie.
Więcej informacji na temat kampanii WHO można znaleźć TUTAJ.
ZOBACZ TAKŻE: Prof. Romuald Krajewski: Należy wprowadzić szwedzki system odszkodowań dla pacjentów
Czy skarga nadzwyczajna w sprawie błędu medycznego wywoła lawinę zadośćuczynień?
Źródło: Puls Medycyny
Podpis: KM, PAP