Weryfikacja covidowa. Wiceszef MZ: największą wartością masowość testowania pracowników
Największą wartością ustawy ws. weryfikacji covidowej jest to, że chcemy masowo testować pracowników, którzy pracują i są narażeni na zakażenie koronawirusem - ocenił wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Przyznał, że szczegółów regulacji jeszcze nie zna.

Wiceminister był pytany w Programie Pierwszym Polskiego Radia o poselski projekt dotyczący testowania pracowników w kierunku COVID-19.
Projekt "o szczególnych rozwiązaniach dotyczących ochrony życia i zdrowia obywateli w okresie epidemii COVID-19" wniosła w czwartek, 27 stycznia, grupa posłów PiS; jest zawarty w druku 1981. Do reprezentowania wnioskodawców upoważniony został poseł Paweł Rychlik. Zgodnie z informacjami dostępnymi na stronie sejmowej, projekt został skierowany do pierwszego czytania w Komisji Zdrowia.
Obowiązek testowania pracowników w kierunku COVID-19
Projekt zakłada wprowadzenie rozwiązań umożliwiających pracownikom nieodpłatne testowanie w kierunku SARS-CoV-2, a także żądanie przez pracodawców informacji o negatywnym wyniku takiego testu. W projekcie nie przewidziano odmiennych regulacji dla osób, które
- przebyły infekcję wirusem SARS-CoV-2;
- osób, które poddały się szczepieniom ochronnym przeciwko COVID-19;
- osób niezaszczepionych.
Nieodpłatny test pracownik będzie mógł wykonać zasadniczo raz w tygodniu. Testy będą finansowane ze środków Funduszu Przeciwdziałania COVID-19.
Projekt zakłada, że pracownik, który nie poddał się testowi diagnostycznemu, nadal będzie świadczył u pracodawcy pracę na dotychczasowych zasadach. Nie będzie z tego względu delegowany do wykonywania pracy poza stałe miejsce pracy bądź wykonywania pracy innego rodzaju, jednak w przewidzianych w projekcie sytuacjach będzie mógł zostać zobowiązany do zapłaty świadczenia odszkodowawczego z tytułu zakażenia kogoś wirusem SARS-CoV-2.
Kraska: największą wartością masowość testowania pracowników
Wiceminister Kraska przekazał, że projekt ustawy dopiero trafił do niego na biurko i szczegółów nie zna.
– Największą wartością tej ustawy jest to, że chcemy masowo testować pracowników, którzy pracują i są narażeni na zakażenie koronawirusem. To także wpisuje się w naszą strategię na piątą falę - zwiększenie ilości testowania - wskazał.
- Musimy stworzyć takie mechanizmy, by i pracodawca i pracownik byli zainteresowani testowaniem, przynajmniej raz w tygodniu. Jest to bardzo ważne w przypadku masowości zakażenia wariantem omikron - dodał.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Nowy projekt ws. weryfikacji covidowej już w Sejmie. Pracownik bez testu może zapłacić odszkodowanie
Apteki zaczynają testować w kierunku COVID-19. Jest ich już ponad setka
Źródło: Puls Medycyny