We Francji kobieta z przeszczepioną macicą urodziła dziecko
Po raz pierwszy we Francji kobieta, której przeszczepiono macicę, urodziła dziecko. Poród odbył się 33. tygodniu ciąży.
12 lutego 2021 r. w szpitalu im. gen. F. Focha w Suresnes pod Paryżem kobieta z przeszczepioną macią urodziła dziewczynkę o wadze 1,845 kg. Poród odbył się w 33. tygodniu ciąży.
„Mama i dziecko czują się dobrze” - powiedział Francuskiej Agencji Prasowej (AFP) Jean-Marc Ayoubi, szef ginekologii, położnictwa i medycyny rozrodu w szpitalu im. gen. F. Focha w Suresnes, który jest również profesorem medycyny na Uniwersytecie Saint-Quentin-en-Yvelines w Wersalu.
A baby was born following a uterus #transplant for the 1st time in #France announced the @HopitalFoch. Born without a #uterus, the transplant patient suffers from #Rokitansky syndrome, a condition that affects 1 in 4,500 women at birth➡️https://t.co/eKMY6rJWxC #FrenchHealthcare pic.twitter.com/w4VD4bRRkp
— French Healthcare (@FrHealthCare_EN) February 17, 2021
Kobieta z przeszczepioną macicą urodziła dziecko
36-letnia kobieta, której imię podano jako Deborah, cierpi na zespół Mayera-Rokitansky'ego-Küstera-Hausera (MRKH) - zespół wad wrodzonych występujący u kobiet, charakteryzujący się wrodzonym brakiem lub niedorozwojem pochwy i macicy.
W marcu 2019 r. kobieta przeszła przeszczep macicy. Dawcą narządu była wówczas 57-letnia matka kobiety. Transplantacja została przeprowadzona przez ten sam zespół, który odebrał poród.
“Musieliśmy czekać rok, aby mieć pewność, że przeszczepiona macica nie zostanie odrzucona” - wyjaśnił prof. Ayoubi.
“Tymczasowy” przeszczep macicy
Prof. Ayoubi dodał, że w przypadku Deborah był to “przeszczep tymczasowy”, który miał tylko pozwolić pacjentce na urodzenie dziecka.
Podkreślił jednak, że kobiety z przeszczepioną macicą rodziły drugie dziecko, jak to się kilkakrotnie zdarzało w Szwecji.
„Na całym świecie doszło do około 20 porodów przez kobiety po przeszczepach macicy" - powiedział prof. Ayoubi. Pierwszy taki poród miał miejsce w Szwecji w 2014 r.
Źródło: www.france24.com
Źródło: Puls Medycyny