Wchłanialne implanty kręgosłupowe
Oddział Neurochirurgii w Opolu i Klinika Neurochirurgii w Gdańsku to dwa pierwsze w Polsce ośrodki, w których w marcu zoperowano pacjentów przy użyciu wchłanialnych implantów kręgosłupowych.
Prace nad tą technologią trwają od początku lat 90. W 1999 r. na rynku pojawiły się pierwsze mikropłytki wykorzystywane do zespoleń kości w chirurgii szczękowo-twarzowej, a w minionym roku po raz pierwszy wszczepiono na świecie pierwsze rozpuszczalne klatki międzytrzonowe. W Polsce dopuszczono je do obrotu w lutym br. i na początku marca zostały implantowane przez opolskich neurochirurgów.
Tajemniczy materiał to mieszanina lewo- i prawoskrętnych form kwasu mlekowego w proporcji 70:30. Cechuje się wytrzymałością mechaniczną zbliżoną do włókien węglanowych, które były przebojem implantologii w ostatnich latach. Resorpcja następuje przez hydrolizę w ciągu 24 miesięcy. Produktem rozpadu jest woda i dwutlenek węgla, łatwo eliminowane przez organizm. W badaniach klinicznych nie stwierdzono negatywnych reakcji tkanek na implanty z kwasu mlekowego. ?Bardzo silnym wskazaniem do ich stosowania jest wiek pacjenta - u dzieci resorbujący się stopniowo implant nie zakłóci wzrostu. Wchłanialne, resorbowalne siatki oraz mikro- i minipłytki do zespoleń kostnych znajdują także zastosowanie w chirurgii podstawy czaszki, są idealne w miejscach trudno dostępnych, gdzie ponowne wkraczanie operacyjne byłoby zbyt ryzykowne" - wyjaśnia dr Dariusz Łątka, ordynator Oddziału Neurochirurgii WCM.
Na świecie trwają prace badawcze nad wykonaniem implantów spełniających największe wymagania mechaniczne: makropłytek, prętów i śrub przeznasadowych.
Źródło: Puls Medycyny
Podpis: Monika Wysocka