WCCI Warsaw współtworzy historię polskiej kardiologii
aktualizacja: 17-04-2018, 15:48
XXII Warsztaty Kardiologii Interwencyjnej WCCI 2018 – Warsaw Course on Cardiovascular Interventions odbędą się 25-27 kwietnia w hotelu Airport Okęcie. To największa, najstarsza i jedna z najbardziej prestiżowych międzynarodowych konferencji z zakresu kardiologii interwencyjnej w Polsce i Europie.
WCCI jest oficjalną konferencją Asocjacji Interwencji Sercowo-Naczyniowych Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego (AISN PTK). Dyrektorami warsztatów są: prof. dr hab. med. Adam Witkowski, kierownik Kliniki Kardiologii i Angiologii Interwencyjnej Instytut Kardiologii w Warszawie, prezes-elekt PTK, oraz prof. dr hab. med. Robert Gil, kierownik Kliniki Kardiologii Inwazyjnej Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie.
„Konferencja na stałe wpisała się w historię polskiej kardiologii, współtworząc ją i dostarczając uczestnikom warsztatów najnowszej specjalistycznej wiedzy na światowym poziomie. Podkreślić należy, że historia kolejnych Warsztatów WCCI to także historia rozwoju kardiologii interwencyjnej w Polsce” – mówi prof. Robert Gil.
Warsztaty corocznie gromadzą ponad 1000 uczestników, w tym: kardiologów, kardiologów interwencyjnych i kardiochirurgów z Polski oraz ze świata, a także przedstawicieli innych dziedzin medycyny zaangażowanych w leczenie kardiologiczne pacjentów – anestezjologów, angiologów, chirurgów naczyniowych, radiologów, neurologów, pielęgniarki i techników medycznych oraz studentów kierunków medycznych.

Prof. Adam Witkowski
„Nasze warsztaty z roku na rok coraz bardziej zyskują na znaczeniu i mają obecnie status prestiżowej międzynarodowej konferencji” – ocenia prof. Adam Witkowski.
Tegoroczny program imprezy przewiduje trzy nurty sesji naukowych, wspieranych relacjami na żywo z sal zabiegowych. Pierwszy nurt dotyczy rewaskularyzacji wieńcowej, drugi chorób strukturalnych serca i wad zastawkowych, a trzeci chorób tętnic obwodowych. Przewidziano również sympozja satelitarne, prezentujące najnowsze wyniki badań klinicznych oraz innowacyjne urządzenia i techniki leczenia.
Podczas WCCI 2018 nie zabraknie dyskusji na temat systemowych zmian w polskiej kardiologii. Debatom z udziałem przedstawicieli Ministerstwa Zdrowia, NFZ, AOTMiT oraz z udziałem organizacji pacjentów poświęcone są dwie sesje podczas pierwszego dnia warsztatów. Pierwsza z nich nosi tytuł „Kardiologia w dobie podstawowej sieci szpitalnej: Opieka kompleksowa w kardiologii – jak funkcjonuje modelowe rozwiązanie dla opieki chorych po zawale w praktyce? Czy jest szansa na program dla chorych z niewydolnością serca? ”, druga zaś koncentruje się wokół pytania „Jak organizować w Polsce niekomercyjne badania kliniczne”.
Jednak tematy poruszane podczas warsztatów WCCI mają istotne znaczenie nie tylko dla rozwoju kardiologii w Polsce, ale także ze względów społecznych.
„Prognozy pokazują, że wraz ze starzeniem się społeczeństwa zachorowalność na niewydolność serca wzrośnie i będzie to najczęstsza choroba sercowo-naczyniowa w Polsce” – ostrzega prof. Gil. – Skala problemu jest zatem znacząca i niezbędne są kompleksowe oraz systemowe działania w celu przeciwdziałania rozwojowi epidemii chorób serca w Polsce, ten ważny dla polskiego społeczeństwa problem również będziemy podnosić podczas warsztatów”.
Źródło: Puls Medycyny
Podpis: IKA