Ważne zmiany w pilotażu dla chorych na stwardnienie rozsiane
NFZ chce zwiększyć dostęp do kompleksowej opieki dla pacjentów chorych na stwardnienie rozsiane (SM) poprzez zmiany w zakresie kryteriów kwalifikacji pacjentów do programu oraz warunków organizacji świadczeń i warunków ich realizacji.

Zmiana polega na zwiększeniu dostępności do leczenia w ramach programu poprzez rozszerzenie kryteriów ich kwalifikacji. Między innymi zrezygnowano z warunku dotyczącego oceny stanu zdrowia pacjenta obejmującego grupę z umiarkowanym stopniem niesprawności, tj. od 4.0 do 6.5 punktów w skali EDSS.
Nowe warunki organizacji i realizacji świadczeń
Zostały również złagodzone warunki organizacji świadczeń i warunki ich realizacji m.in. poprzez zmniejszenie liczby świadczeniobiorców z rozpoznanym stwardnieniem rozsianym (SM) objętym opieką jednego ośrodka koordynującego, który obejmuje min. 300 pacjentów (było: od 500 do 1200 pacjentów).
W zakresie wymaganego personelu – w miejsce neuropsychologa, wprowadzono zapis: psycholog kliniczny. Według NFZ zmiana ta ułatwi weryfikację prawidłowości złożonych dokumentów, bo zgodnie z rozporządzeniem MZ w sprawie specjalizacji w dziedzinach mających zastosowanie w ochronie zdrowia nie figuruje specjalizacja „neuropsycholog”.
Zmiany w finansowaniu produktów rozliczeniowych
Została też zniesiona procedura badania urodynamicznego jako obowiązkowego przy rozliczeniu pierwszej konsultacji. Dostosowano wyceny produktów rozliczeniowych kompleksowej opieki specjalistycznej nad pacjentem z SM do aktualnych wycen z zakresu leczenia szpitalnego, ambulatoryjnej opieki specjalistycznej, rehabilitacji leczniczej oraz opieki psychiatrycznej i leczenia uzależnień.
Na podstawie zarządzenia prezesa Funduszu, dyrektor oddziału wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia będzie zobowiązany do zawarcia umów na realizację świadczeń w ramach programu pilotażowego.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Eksperci: pacjenci z SM powinni mieć dostęp do wysoko efektywnych terapii od razu po diagnozie
Źródło: Puls Medycyny