Warsaw Course on Cardiovascular Interventions (WCCI), 20-22 kwietnia 2022
W dniach 20-22.04.2022 r. odbędzie się 26. konferencja Warsaw Course on Cardiovascular Interventions (WCCI), organizowana przez Fundację Wspierania Kardiologii Interwencyjnej pod auspicjami Asocjacji Interwencji Sercowo-Naczyniowych Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego (PTK).

Konferencja jest organizowana we współpracy z najważniejszymi europejskimi instytucjami zrzeszającymi środowisko specjalistów sercowo-naczyniowych, w tym z EuroPCR, European Bifurcation Club i Euro CTO Club.
WCCI - najstarsza konferencja nt. kardiologii interwencyjnej w Polsce
WCCI czyli Warsaw Course on Cardiovascular Interventions to największa, najstarsza i prestiżowa międzynarodowa konferencja z zakresu kardiologii interwencyjnej w Polsce. Pierwsza edycja, pod nazwą Zachodniopomorskie Warsztaty Hemodynamiczne, odbyła się w 1997 r., uczestniczyło w nich ponad 100 osób.
– Dziś nasze warsztaty przyciągają co roku nawet 1000 osób z całego świata mimo dwóch trudnych lat pandemii, również w wersji hybrydowej cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem - podkreśla prof. Robert J. Gil, dyrektor WCCI, kierownik Kliniki Kardiologii Inwazyjnej, Centralny Szpital Kliniczny MSWiA, prezes elekt Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.
Wśród stałych uczestników WCCI dominują kardiolodzy, kardiolodzy interwencyjni i kardiochirurdzy z Polski oraz ze świata. Nie brakuje również przedstawicieli innych dziedzin medycyny zaangażowanych w leczenie kardiologiczne pacjentów - anestezjologów, angiologów, chirurgów naczyniowych, radiologów, neurologów, pielęgniarki i techników medycznych oraz studentów kierunków medycznych.
Sercowo-naczyniowy think tank
Warsztaty Warsaw Course on Cardiovascular Interventions organizowane są przez Fundację Wspierania Kardiologii Interwencyjnej pod auspicjami Asocjacji Interwencji Sercowo-Naczyniowych Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego (PTK) oraz we współpracy z EAPCI i EuroPCR. Ponadto w tworzeniu programu biorą udział przedstawiciele Asocjacji Intensywnej Terapii Kardiologicznej PTK, Sekcji Kardiochirurgii PTK, Euro CTO Club, Klubu 30 PTK oraz grupa Euro 4C EAPCI.
– W tworzeniu programu biorą udział przedstawiciele najważniejszych środowisk skupionych wokół medycyny sercowo-naczyniowej w Polsce i Europie. Konferencja na stałe wpisała się w ich harmonogram, od lat dostarczając najnowszej specjalistycznej wiedzy na światowym poziomie. Podkreślić należy, że historia kolejnych warsztatów WCCI to także historia rozwoju kardiologii interwencyjnej w Polsce - mówi prof. Adam Witkowski, dyrektor WCCI, kierownik Kliniki Kardiologii i Angiologii Interwencyjnej Narodowego Instytutu Kardiologii w Warszawie, poprzedni prezes Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.
– WCCI corocznie sprzyja edukacji i wymianie międzynarodowej kardiologicznej wiedzy i doświadczeń oraz podniesieniu poziomu praktycznej wiedzy w zakresie leczenia chorób serca i naczyń, co poprawia opiekę nad pacjentami kardiologicznymi w Polsce i przyczynia się do poprawy jakości ich życia. To jest szczególnie ważne w starzejącym się polskim społeczeństwie. Istotną częścią warsztatów jest także prezentacja nowych osiągnięć nauki. Pokazy innowacyjnych technologii oraz urządzeń wykorzystywanych w kardiologii interwencyjnej na całym świecie na stałe już weszły do programu WCCI - dodaje prof. Witkowski.
WCCI 2022 - program
W tym roku tematem przewodnim jest rewaskularyzacja tętnic wieńcowych ze szczególnym uwzględnieniem:
- wielonaczyniowej choroby wieńcowej (z i bez zajęcia pnia lewej tętnicy wieńcowej),
- problemu bifurkacji wieńcowych.
Poza tym będą omawiane inne ważne zagadnienia, jak:
- przezskórne leczenie chorób strukturalnych serca (w tym interwencje na zastawce aortalnej, mitralnej oraz trójdzielnej).
- leczenie tętnic obwodowych, w tym u pacjentów z cukrzycą
- diagnostyka i leczenie istotnych czynników ryzyka rozwoju miażdżycy tętnic, w tym choroby niedokrwiennej serca jak hiperlipidemia i nadciśnienie tętnicze.
– Niezwykle cenimy sobie to, że WCCI stało się symbolem wymiany najlepszych praktyk, miejscem poszukiwania konsensusu i naukowej konfrontacji poglądów, doświadczeń i praktyki klinicznej w skali międzynarodowej. WCCI pomaga wypracować najwyższej klasy naukowy konsensus. Są również obszary, takie jak leczenie zastawki mitralnej, które w Polsce dopiero się rozwija, dlatego dzięki fachowcom z Zachodu nasi uczestnicy mogą poznać najnowocześniejsze technologie oraz krótko- i długofalowe efekty ich używania u pacjentów - wyjaśnia prof. Gil.
Mistrzowie w swoim fachu
W programie warsztatów znajdą się praktyczne sesje dotyczące wewnątrznaczyniowej diagnostyki obrazowej i czynnościowej oraz leczenia najciężej chorych, wymagających urządzeń wspomagania funkcji lewej komory serca.
– Między innymi z tego powodu nie zabraknie sesji z pogranicza intensywnej terapii kardiologicznej i kardiologii inwazyjnej. Kontynuujemy cieszące się dużym powodzeniem miniwarsztaty poświęcone leczeniu przewlekłych okluzji tętnic wieńcowych (WAR-CTO) oraz zabiegom trudnym, przeznaczone dla zaawansowanych operatorów (WAR-CHIP) - zachęca prof. Witkowski.
– Tradycyjnie w trakcie warsztatów, obok prezentacji wcześniej nagranych szkoleniowych filmów w formacie „live-in-a box”, zaplanowane są również transmisje na żywo z renomowanych ośrodków w Warszawie i Krakowie - dodaje prof. Gil.
Źródło: Puls Medycyny