Wariant Omikron: szczepionka Pfizera chroni przed ciężkim przebiegiem COVID-19 w 70 proc. [BADANIE]
Szczepionka firmy Pfizer chroni przed ciężkim przebiegiem COVID-19, spowodowanym wariantem Delta, w 90 proc. Jednak w przypadku wariantu Omikron skuteczność ta jest mniejsza i sięga 70 proc. - wynika z analizy południowoafrykańskich danych.

“Infekcje spowodowane wirusem #Omicron w mniejszym stopniu skutkują hospitalizacją, a hospitalizowane osoby są rzadziej przyjmowane na OIOM” - napisał na Twitterze dr Grzegorz Cessak, prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych. Jednocześnie przedstawił skuteczność szczepionki firmy Pfizer w ochronie przed ciężkim przebiegiem COVID-19 spowodowanym wariantem Omikron.
Dane🇿🇦: skuteczność szczepionki #Pfizer w ochronie przed ciężkim #COVID19 wynosi:
— 𝗚𝗿𝘇𝗲𝗴𝗼𝗿𝘇 𝗖𝗲𝘀𝘀𝗮𝗸 (@GCessak) December 20, 2021
🔴93%-wobec #Delta
🔴70%-wobec #Omicron
Infekcje spowodowane w. #Omicron w mniejszym stopniu skutkują hospitalizacją, a hospitalizowane osoby są rzadziej przyjmowane na OIOM.https://t.co/D4yB9kpv6J
Wariant Omikron: szczepionka Pfizera chroni przed ciężkim przebiegiem COVID-19 w 70 proc.
Dr Grzegorz Cessak powołał się na badanie opublikowane w serwisie bmj.com, będącym internetowym odpowiednikiem pisma “The BMJ”.
W artykule wskazano, że obecne dane sugerują, że wariant Omikron rozprzestrzenia się szybciej niż jakikolwiek poprzedni wariant koronawirusa i wykazuje oznaki “ucieczki” odpornościowej, przy czym zarówno osoby zaszczepione przeciw COVID-19, jak i wcześniej zakażone koronawirusem są bardziej narażone na zakażenie Omikronem niż na warianty występujące w poprzednich falach.
Jak czytamy w artykule, analiza danych przedstawionych przez południowoafrykańskiego ubezpieczyciela Discovery Health wykazała, że dwie dawki szczepionki Pfizer zapewniły tylko 33-procentową ochronę przed infekcją wariantem Omikron (w porównaniu z 80-procentową ochroną przed wariantem Delta w RPA). Ochrona przed ciężkimi przebiegiem choroby, wymagającym hospitalizacji, jest na poziomie 70 proc. (w porównaniu z 93-proc. ochroną w przypadku ciężkiej postaci choroby wywołanej wariantem Delta).
“Wydaje się również, że Omikron jest w stanie lepiej niż Delta przeniknąć barierę immunologiczną ozdrowieńców” - dodano.
Dane Discovery Health podchodzą z okresu od 15 listopada do 7 grudnia i obejmują ponad 211 tys. wyników testów. Spośród nich około 78 tys. uznano za infekcje omikronowe. Około 41 proc. badanych otrzymało dwie dawki szczepionki Pfizer. Analiza została przeprowadzona we współpracy z South African Medical Research Council.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Coraz więcej przypadków wariantu Omikron w Polsce
Waldemar Kraska: przygotowujemy się na kolejną falę pandemii
Źródło: Puls Medycyny