Wariant Omikron: GIS wyda rekomendacje dla podróżnych
Główny inspektor sanitarny wyda jeszcze dzisiaj dwie rekomendacje dotyczące podróżujących z krajów i do krajów najbardziej ryzykownych, jeśli chodzi o wariant Omikron – zapowiedział kierujący Głównym Inspektoratem Sanitarnym Krzysztof Saczka.

- Po południu wydane zostaną przeze mnie dwa komunikaty. Jeden dotyczący rekomendacji dla osób przybywających do Polski z Afryki, a w szczególności z tych siedmiu krajów, które są wskazane na liście ECDC (Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób – PAP) i WHO jako najbardziej ryzykowne (Botswana, Eswatini, Lesotho, Mozambik, Namibia, RPA i Zimbabwe – PAP), jeśli chodzi o nową mutację Omikron oraz rekomendację o niepodróżowaniu do krajów, w których ta mutacja występuje, w szczególności do tych siedmiu państw - zaznaczył podczas poniedziałkowej (29 listopada) konferencji prasowej Saczka.
Wariant Omikron: kwarantanna będzie wydłużona do 14 dni
Przypomniał, że w ubiegłym tygodniu do powiatowych i wojewódzkich inspektorów sanitarnych zostały wystosowane polecenia, by we wszystkich przypadkach, gdy istnieje podejrzenie zakażenia nową mutacją, przeprowadzony był szczegółowy wywiad epidemiologiczny. Ustalona ma być w tym wypadku lista kontaktów, a próbki pobrane do badania powinny być sekwencjonowane, aby precyzyjnie określić rodzaj mutacji.
– Jeśli okaże się, że to mutacja alertowa, wtedy (...) kwarantanna będzie wydłużona do 14 dni. Również izolacja będzie czternastodniowa - powiedział Saczka. Zaznaczył, że także sanepid będzie decydował o wydłużeniu tego okresu, maksymalnie do 21 dni.
Wariant Omikron: będzie weryfikacja elektronicznych kart lokalizacji podróżnego
Kierujący GIS przekazał, że wydał też decyzję o weryfikacji elektronicznych kart lokalizacji podróżnego.
- W tej chwili weryfikujemy od 15 listopada wszystkie karty lokalizacyjne pod kątem podróżowania z siedmiu krajów wskazanych na liście alertowej. Będziemy kontaktować się z osobami, prowadzić wywiad epidemiologiczny i nadzór epidemiologiczny. Jeśli okaże się, że mamy do czynienia z nową mutacją Omikron, będziemy podejmować działania, które nie pozwolą na maksymalne ryzyko rozprzestrzeniania się nowej mutacji - powiedział Saczka.
Zapowiedział też, że GIS będzie kontrolować organizatorów imprez i spotkań w kwestii przestrzegania limitów osób.
- Organizatorzy spotkań, przedsiębiorcy będą odpowiedzialni za to, czy przestrzegane są limity. To leży po stronie organizatorów - podkreślił.
Saczka zaapelował też o szczepienie się przeciw COVID-19. Według niego szczepienia są jedynym znanym antidotum pozwalającym na walkę z pandemią, wzmacnianie odporności i zabezpieczenie przed konsekwencjami zakażenia.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Nowy pakiet obostrzeń: rząd uszczelnia granice i zmniejsza limity m.in. w restauracjach
Źródło: Puls Medycyny