W Zabrzu świętowano 70-lecie śląskiej neurologii
To właśnie w Zabrzu siedem dekad temu, zaledwie 3 lata po powołaniu Akademii Lekarskiej, czyli dzisiejszego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, swoje funkcjonowanie rozpoczęła Katedra i Klinika Neurologii. Profil ośrodka zmieniał się na przestrzeni lat, jednak niezmiennie szkoli on całe pokolenia lekarzy, a jego działalność pomaga tysiącom pacjentów z całej Polski.

Obecnie ośrodek diagnozuje i leczy chorych na m.in.: stwardnienie rozsiane, rdzeniowy zanik mięśni (SMA), migrenę, padaczkę, alzheimera, udar mózgu oraz parkinsona. Historia śląskiej neurologii sięga już 70 lat i z tej okazji odbyła się uroczysta gala poświęcona rocznicy.
– Świętujemy najważniejszy moment w historii śląskiej neurologii: powstanie Katedry i Kliniki Neurologii w Zabrzu. Tegoroczny jubileusz jest tym bardziej wyjątkowy, że odbywa się w przeddzień otwarcia w Zabrzu pierwszego w Polsce Centrum Kompleksowej Diagnostyki i Leczenia Chorych na Stwardnienie Rozsiane – mówiła prof. Monika Adamczyk-Sowa, kierownik Katedry i Kliniki Neurologii w Zabrzu.
Podczas gali zostały wręczone pamiątkowe portrety dla osób zasłużonych dla Katedry i Kliniki. Wyróżnieni zostali:
- prof. Krystyna Pierzchała, kierownik ośrodka w latach 1996-2015,
- prof. Tomasz Szczepański, rektor SUM,
- dr Dariusz Budziński, dyrektor Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 1 im. prof. Stanisława Szyszko,
- dr Małgorzata Mańka-Szulik, prezydent Miasta Zabrza,
- wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Pacjenci ze stwardnieniem rozsianym zyskają dostęp aż do czterech nowych leków
Źródło: Puls Medycyny
Podpis: EK