W Wielkiej Brytanii rozpoczyna się ważne badanie kliniczne. Czy będzie kolejny przełom w onkologii?
Cancer Research UK, The University of Manchester i Roche ogłosiły rozpoczęcie wielolekowego badania terapii celowanej dla osób z rzadkimi nowotworami. To jedno z niewielu badań na świecie skierowanych do tak różnorodnej populacji.

- Na całym świecie rzadkie nowotwory stanowią 22 na 100 przypadków raka diagnozowanych każdego roku.
- Badanie ma wykazać, czy istniejące terapie mogą być skuteczne w leczeniu pacjentów z rzadkimi typami raka.
- W pierwszej kolejności leków do oceny dostarczy firma Roche. Do badania mogą się dołączyć kolejni partnerzy farmaceutyczni.
Do badania DETERMINE rekrutowani są zarówno dorośli, jak i dzieci z dowolnym rzadkim typem raka. Jest to jedno z niewielu badań klinicznych na świecie, skierowane do tak różnorodnych populacji.
Badanie ma na celu ustalenie, czy istniejące terapie – w tym te, które są kierowane dla bardziej powszechnych rodzajów raka – mogą przynieść korzyści pacjentom z rzadkimi typami raka, dla których obecne nie ma dedykowanego leczenia. Pacjenci, którzy się zakwalifikują, przejdą badania genetyczne, żeby sprawdzić, czy mają jedną z mutacji raka, na którą może być ukierunkowany analizowany lek.
Każda terapia, która w wyniku tego badania wyda się obiecująca, zostanie przedłożona do oceny przez Cancer Drug Fund (CDF). CDF zdecyduje następnie, czy lek może być stosowany jako rutynowa opcja leczenia w ramach NHS.
Cancer Research UK zarządza badaniem, na czele którego stoi Uniwersytet w Manchesterze. Tymczasem Roche dostarcza siedem swoich leków do oceny w pierwszej kolejności. Kolejni partnerzy farmaceutyczni mogą się przyłączać do badania.
Na całym świecie rzadkie nowotwory stanowią 22 na 100 przypadków raka diagnozowanych każdego roku. Nadal jednak liczba dostępnych terapii w takich przypadkach pozostaje niewystarczająca.
Źródło: https://www.pharmatimes.com/news/multi-drug_precision_medicine_cancer_trial_begins_1481820
PRZECZYTAJ TAKŻE: Rozpoczęły się pierwsze na świecie badania kliniczne krwi wytworzonej w laboratorium
Naukowcy z Poznania opatentowali metodę wykrywania predyspozycji do raka piersi
Źródło: Puls Medycyny