W roku 2023 ruszy Narodowy Program Ochrony Zdrowia Psychicznego
W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów znalazł się projekt rozporządzenia ws. Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego.

- Rząd planuje wdrożyć Narodowy Program Ochrony Zdrowia Psychicznego na lata 2023-2030.
- Projekt rozporządzenia znalazł się w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów.
- Statystycznie w Polsce co czwarta osoba miała lub będzie mieć problemy ze zdrowiem psychicznym.
Konieczność podjęcia pilnych prac nad projektem kolejnej edycji Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego wynika m.in. z faktu dobiegającego do końca okresu, na jaki został uchwalony dotychczas obowiązujący Narodowy Program Ochrony Zdrowia Psychicznego (lata 2017-2022).
“Konieczność podjęcia pilnych prac nad projektem kolejnej edycji Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego, zwanego dalej „Programem”, wynika m.in. z faktu dobiegającego do końca okresu na jaki został uchwalony dotychczas obowiązujący Narodowy Program Ochrony Zdrowia Psychicznego na lata 2017-2022“ - czytamy na stronie KPRM.
Narodowy Program Ochrony Zdrowia Psychicznego: będzie katalog działań administracji publicznej
Projektowane rozporządzenie określi katalog działań podejmowanych przez administrację publiczną, które mają zapewnić osobom z zaburzeniami psychicznymi kompleksową, wielostronną o powszechnie dostępną opiekę zdrowotną.
W uzasadnieniu projektu wskazano, że problem zaburzeń i chorób psychicznych stał się szczególnie istotny w ostatnich latach. Do wzrostu rozpowszechnienia problemów psychicznych przyczyniła się epidemia COVID-19 i konieczność czasowego wprowadzenia ograniczeń z nią związanych. Kolejnym wyzwaniem są negatywne konsekwencje dla zdrowia psychicznego, wynikające z wojny toczącej się w Ukrainie oraz konieczność zapewnienia właściwego wsparcia dla osób dotkniętych tym konfliktem.
Program zakłada:
- w zakresie zapewniania osobom z zaburzeniami psychicznymi wszechstronnej opieki adekwatnej do ich potrzeb przez:
– upowszechnienie zintegrowanego i kompleksowego modelu ochrony zdrowia psychicznego w oparciu o model opieki środowiskowej.
– upowszechnienie nowego modelu ochrony zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży opartego o trzy poziomy referencyjne,
– upowszechnienie zróżnicowanych form pomocy i oparcia społecznego,
– wprowadzenie aktywizacji zawodowej osób z zaburzeniami psychicznymi,
– skoordynowanie dostępnych form opieki i pomocy,
– udzielanie wsparcia psychologiczno-pedagogicznego uczniom, rodzicom i nauczycielom;
- w zakresie prowadzenia działań na rzecz zapobiegania stygmatyzacji i dyskryminacji osób z zaburzeniami psychicznymi:
– prowadzenie działań informacyjno-edukacyjnych dotyczących przedstawiania wizerunku osób z zaburzeniami psychicznymi w mediach,
– prowadzenie działań informacyjno-edukacyjnych dotyczących konieczności respektowania praw osób z zaburzeniami psychicznymi;\
- w zakresie monitorowania i oceny skuteczności działań realizowanych w ramach Programu – gromadzenie i analizowanie sprawozdań zawierających informacje dotyczące realizacji zadań wynikających z Programu, przekazywanych przez podmioty wskazane w Programie.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Czy psychiatra może naruszyć dobra osobiste pacjenta, przekazując jego rodzinie zaświadczenie lekarskie?
Statystycznie w Polsce co czwarta osoba miała lub będzie mieć problemy ze zdrowiem psychicznym - podkreślono. Zapewnienie dostępu do środowiskowych form psychiatrycznej opieki zdrowotnej może przyczynić się do poprawy ogólnego stanu zdrowia populacji dotkniętej zaburzeniami psychicznymi oraz zwiększyć skuteczność leczenia.
Zgodnie z danymi Światowej Organizacji Zdrowia blisko miliard ludzi na świecie doświadcza zaburzeń psychicznych, a średnio co 40 sekund jedna osoba na świecie traci życie w wyniku zamachu samobójczego.
Planowany termin przyjęcia projektu przez RM to IV kwartał 2022 r.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Ważne zmiany w pilotażu centrów zdrowia psychicznego. Jest rozporządzenie
Źródło: Puls Medycyny