W Poznaniu powstaje Centrum Technologicznie Wspomaganej Rehabilitacji
Centrum Technologicznie Wspomaganej Rehabilitacji powstaje w Ortopedyczno-Rehabilitacyjnym Szpitalu Klinicznym im. Wiktora Degi UM w Poznaniu. W centrum prowadzona będzie rehabilitacja pacjentów z mózgowym porażeniem dziecięcym m.in. przy użyciu wirtualnej rzeczywistości.
Dzięki prowadzonej w Poznaniu inwestycji na terenie szpitala przygotowany zostanie osobny obiekt, w którym w nowoczesnych i przyjaznych dla dzieci pomieszczeniach prowadzona będzie diagnostyka i rehabilitacja przy użyciu najnowocześniejszych zrobotyzowanych technologii. Ma zostać oddany do dyspozycji na przełomie sierpnia i września.

Jak podkreślił dr n. med. Przemysław Daroszewski – dyrektor Ortopedyczno-Rehabilitacyjnego Szpitala Klinicznego im. Wiktora Degi UM w Poznaniu - szpital, niezależnie od prowadzonych prac budowlanych, już prowadzi w ramach projektu rehabilitację osób z mózgowym porażeniem dziecięcym. W ciągu trzech lat jego realizacji, rehabilitacji zostanie poddanych około 900 dzieci z województwa wielkopolskiego. Zaznaczył, że są to wszystkie dzieci i młodzi dorośli z mózgowym porażeniem dziecięcym w wieku 5-21 lat, których stan pozwala na tego typu rehabilitację.
"W tym czasie będziemy rehabilitować dzieci w dwutygodniowych cyklach. Każde dziecko będzie mogło skorzystać z dwóch cyklów w ciągu roku i maksymalnie z sześciu cyklów w trakcie trwania realizacji całego projektu. (…) Rehabilitacja skupia się przede wszystkim na poprawie możliwości lokomocyjnej pacjenta. Diagnozujemy jego zaburzenia chodu i staramy się ten chód poprawiać za pomocą nowoczesnych technologii. Np. najpierw prosimy pacjenta, by szedł po bieżni wyposażonej w sensory analizujące sposób stawiania stopy. Potem na specjalnych urządzeniach staramy się spowodować zbliżenie do prawidłowego chodu" – poinformował.
Na całość procesu rehabilitacji składają się ćwiczenia ogólnousprawniające oraz sesje terapii chodu z zastosowaniem zrobotyzowanych technologii, takich jak np. egzoszkielet, wirtualna rzeczywistość i bieżnie podwieszane.
Wartość inwestycji sięga 19,3 mln zł. Poziom dofinansowania to prawie 18,3 mln zł. Inwestycja współfinansowana jest ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach WRPO 2014-2020 i zostanie zrealizowana w ramach projektu "Upowszechnienie technologicznie wspomaganej diagnostyki funkcjonalnej i rehabilitacji dzieci i młodych dorosłych z mózgowym porażeniem dziecięcym w województwie wielkopolskim".
PRZECZYTAJ TAKŻE: Nadwaga w czasie ciąży a porażenie mózgowe u dziecka
Badanie mikrobiomu szyjki macicy pomoże przewidzieć przedwczesny poród
Źródło: Puls Medycyny
Podpis: EG/PAP