W polskiej populacji narasta problem zespołu metabolicznego
Podczas najbliższego zjazdu Polskiego Towarzystwa Nadciśnienia Tętniczego zostanie przedstawione stanowisko eksperckie dotyczące postępowania w zespole metabolicznym. Na znaczenie tego dokumentu zwraca uwagę w rozmowie dr hab. n. med. Piotr Dobrowolski, prof. inst., sekretarz zarządu głównego PTNT.

Dr hab. n. med. Piotr Dobrowolski, prof. inst., jest specjalistą w dziedzinie kardiologii, kierownikiem Samodzielnej Poradni Lipidowej w Narodowym Instytucie Kardiologii w Warszawie, sekretarzem zarządu głównego Polskiego Towarzystwa Nadciśnienia Tętniczego w kadencji 2020-2022.
Trzy dni, kilkadziesiąt sesji, cztery nowe stanowiska eksperckie - program 18. Zjazdu PTNT będzie bardzo intensywny.
Owszem. I serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych do udziału w zjeździe, który odbędzie się stacjonarnie 20-22 października w Gdańsku. O tym, jakie tematy będą poruszane, wiele mówi hasło tegorocznego spotkania, które brzmi: „Nadciśnienie tętnicze, otyłość, styl życia i zaburzenia nastroju - problemy pacjentów w dobie pandemii i powrót do skutecznej terapii”.
Z inicjatywy Polskiego Towarzystwa Nadciśnienia Tętniczego powstało w tym roku stanowisko eksperckie pt. „Zespół metaboliczny - nowa definicja i postępowanie w praktyce”. Czy w trakcie zjazdu będzie omawiane?
Tak. To stanowisko jest efektem współpracy PTNT z: Polskim Towarzystwem Leczenia Otyłości, Polskim Towarzystwem Lipidologicznym, Polskim Towarzystwem Hepatologicznym, Polskim Towarzystwem Medycyny Rodzinnej, Polskim Towarzystwem Medycyny Stylu Życia, Sekcją Prewencji i Epidemiologii Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego, „Klubem 30” PTK oraz Sekcją Chirurgii Metabolicznej i Bariatrycznej Towarzystwa Chirurgów Polskich. Dokument, który w tym roku ujrzał światło dzienne, to rezultat wytężonej pracy wielu ekspertów z tych towarzystw i sekcji. Przedstawiono w nim nową definicję zespołu metabolicznego, zaproponowano algorytm diagnostyczny.
W stanowisku podkreślono, że kluczowe jest holistyczne podejście do chorego z otyłością, zaburzeniami metabolicznymi, lipidowymi, nadciśnieniem tętniczym i ich następstwami. O tym, co dokładnie zawiera stanowisko, zaproszeni wykładowcy będą mówili w trakcie jednej z sesji. To bardzo ważny temat, ponieważ problem, jakim jest zespół metaboliczny, narasta w naszej populacji, a jest on związany z licznymi schorzeniami. Co więcej, niepokojący jest niekorzystny trend, jakim jest szerzenie się nadwagi i otyłości, powiązanych bezpośrednio z zespołem metabolicznym. Wiele złego na tym polu zdarzyło się w trakcie pandemii. Wiemy, że przez ostatnie 2,5 roku masa ciała statystycznego Polaka istotnie się zwiększyła.
W 2022 r. na łamach „New England Journal of Medicine” ukazała się praca poglądowa mówiąca o tym, że otyłość ma związek z ponad 200 jednostkami chorobowymi. A pacjent z nadciśnieniem to często też osoba z otyłością, zaburzeniami lipidowymi, zaburzeniami gospodarki węglowodanowej. Dlatego diagnozując i lecząc chorego na nadciśnienie, musimy spojrzeć na jego problemy zdrowotne holistycznie. Tylko wtedy możemy pomóc skutecznie.
Podczas zjazdu zostanie wybrany nowy zarząd PTNT?
Tak. Będzie to podczas Walnego Zgromadzenia członków PTNT, które zaplanowano na 20 października. Zostanie wybrany nowy zarząd oraz prezes elekt, który za dwa lata stanie na czele PTNT.
PRZECZYTAJ TAKŻE: 18. Zjazd PTNT. Prof. Prejbisz: zaprezentujemy ważne stanowiska eksperckie

Źródło: Puls Medycyny