W Parlamencie Europejskim dyskutowano o przyszłości usług aptecznych
2 mln pacjentów - tylu każdego dnia odwiedza apteki w Polsce. Jak wykorzystać ten potencjał? Jak rozwijać usługi apteczne dla dobra pacjentów i systemu ochrony zdrowia? Odpowiedzi na te pytania szukano na posiedzeniu “Okrągłego Stołu” branży aptecznej w Parlamencie Europejskim, zainicjowanym przez Związek Pracodawców Aptecznych PharmaNET i Konfederację Lewiatan.

- 2 marca, z inicjatywy Związku Pracodawców Aptecznych PharmaNET przy współpracy z przedstawicielstwem Konfederacji Lewiatan w Brukseli, odbyło się spotkanie branży aptecznej w Parlamencie Europejskim w formule Okrągłego Stołu.
- Celem było omówienie potencjału aptek w unijnym programie EU4Health, a także znaczenia rozwoju usług aptecznych w europejskich systemach zdrowotnych.
Otwierająca spotkanie europosłanka Elżbieta Łukacijewska przypomniała, że podczas pandemii COVID-19, kiedy większość lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej zmuszona została zamknąć swoje gabinety i udzielała porad online, pacjenci mogli liczyć na wsparcie farmaceutów, których apteki pozostawały czynne.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Komisja Europejska planuje rewolucyjne zmiany w prawie farmaceutycznym. Co na to branża w Polsce?
– To właśnie apteki były tymi miejscami, gdzie Polacy, także chorzy, mogli uzyskać informację, zaszczepić się czy otrzymać prostą poradę. To absolutnie wzmocniło i tak już ogromny kapitał zaufania społecznego, jakim Polacy obdarzają farmaceutów. Podobnie jak w wielu innych krajach Unii Europejskiej, farmaceuci w Polsce mogliby odciążyć system opieki zdrowotnej i lekarzy, przenosząc z tych krajów dobre praktyki – komentowała Łukacijewska.
Jakich zmian oczekuje branża apteczna?
Marcin Piskorski, prezes Związku Pracodawców Aptecznych PharmaNET podkreślił, że jesteśmy w momencie przełomowym jeśli chodzi o usługi apteczne. W jego ocenie warto ten potencjał wykorzystać dla dobra pacjentów i systemu opieki zdrowotnej, zamiast go hamować i nakładać na branżę apteczną kolejne restrykcje.
– Obecnie trwa proces zmian w lokalach aptecznych, polegający na powstawaniu stałych pokojów opieki farmaceutycznej. Wymaga to od właścicieli aptek znacznych inwestycji w ich przebudowę, reorganizacji pracy placówki etc. Zrobią to chętnie, jeżeli będą mieli pewność, że katalog usług opieki farmaceutycznej będzie się poszerzał, a decydenci zapewnią im stabilność regulacyjną, eliminując jednocześnie barierę w komunikacji z pacjentem – tłumaczył prezes Piskorski.
Zakaz reklamy blokuje działanie farmaceutów
Jak przekazał Związek Pracodawców Aptecznych PharmaNET, podczas spotkania zarówno przedsiębiorcy, jak i farmaceuci przedstawili swoje doświadczenia z okresu pandemii oraz plany rozwoju branży poprzez wprowadzanie nowych usług propacjenckich. Podkreślano, że imponująca liczba szczepień wykonanych w polskich aptekach – 2 miliony dawek przeciwko koronawirusowi podanych w 2 tysiącach punktów szczepień w ciągu zaledwie kilku miesięcy pandemii – to zaledwie fragment tego, co mogą oferować apteki.
Uczestnicy spotkania przypomnieli, że od dwóch lat funkcjonuje w polskim prawie ustawa o zawodzie farmaceuty, która umożliwia aptekom świadczenie usług opieki farmaceutycznej. Wśród nich są przeglądy lekowe, kontynuacja recepty czy proste badania diagnostyczne. Ustawa pozwala także na realizowanie przez farmaceutów innych usług prozdrowotnych, takich jak nauka obsługi prostego sprzętu medycznego czy działania z zakresu promocji zdrowia.
W ocenie branży aptekarskiej za barierę należy uznać faktyczny zakaz informowania pacjenta o świadczonych w aptece usługach. Wynika to z interpretacji obowiązującego już od ponad dekady zakazu reklamy aptek. Wszystko, co nie jest informacją o godzinach pracy i lokalizacji apteki, jest automatycznie traktowane przez regulatora jako zakazana reklama.
Zakres odpowiedzialności farmaceuty
Jak informuje Związek Pracodawców Aptecznych PharmaNET , w dyskusji poruszano także temat odpowiedzialności farmaceuty za podejmowane decyzje dotyczące terapii, wspólnych zakupów krytycznych produktów leczniczych na poziomie unijnym czy modeli finansowania usług aptecznych. Uczestnicy spotkania byli zgodni, że zagadnienia dotyczące aptek i regulacji dotyczących branży aptecznej powinny znaleźć się na agendzie nowo powstającej podkomisji ds. zdrowia.
W spotkaniu wzięli udział – oprócz przedsiębiorców, farmaceutów i ekspertów – posłowie do Parlamentu Europejskiego: gospodyni Elżbieta Łukacijewska, Kosma Złotowski, Bartosz Arłukowicz, Ewa Kopacz i Adam Jarubas.
– Cieszymy się, że temat roli aptek w EU4Health zainteresował europosłów – jest on ważny dla wszystkich Europejczyków i dobrze, że jest adresowany na szczeblu unijnym. Są z nami dziś europosłowie, którzy znajdą się w powstającej właśnie podkomisji ds. zdrowia i liczymy, że wnioski płynące z toczącej się dyskusji zostaną uwzględnione w jej pracach – skomentowała Kinga Grafa, dyrektor przedstawicielstwa Konfederacji Lewiatan w Brukseli.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Usługa “Nowy Lek”: są już zalecenia dla farmaceutów, trwa organizowanie kursów
Źródło: Puls Medycyny
Podpis: OPRAC. Katarzyna Lisowska