W Olsztynie wykonano przeszczep kości wspomagany komórkami macierzystymi
Dwaj lekarze ze Szpitala Dziecięcego w Olsztynie, dr n. med. Krzysztof Dowgierd i lek. Łukasz Banasiak, przeprowadzili operację przeszczepu kości wspomagany komórkami macierzystymi, pobranymi z tkanki tłuszczowej pacjenta – 15-letniego chłopca.
Pacjentem jest piętnastolatek po przebytej chorobie nowotworowej. Gdy miał półtora roku zdiagnozowano u niego nowotwór w lewym podudziu. Przeszedł wówczas operację oraz chemioterapię, niestety po upływie roku doszło do wznowy. Cztery lata temu choroba nowotworowa znowu wróciła – tym razem guz, jeden z najgroźniejszych nowotworów kości, był umiejscowiony w górnej szczęce.

Lek. Łukasz Banasiak
Materiały prasowe
Po chemioterapii i leczeniu operacyjnym konieczna była rekonstrukcja szczęki. Bez tego zabiegu chłopiec, by normalnie jeść i funkcjonować, musiał nosić sztuczną szczękę, co było kłopotliwe ze względu na to, że ciągle rósł i protezę należało często wymieniać. Bez odpowiedniej podstawy w postaci kości podniebienia u młodego pacjenta zaczynał się zapadać nos. U piętnastolatka wykonano przeszczep kości z biodra, by odtworzyć brakującą połowę szczęk. Mimo poprawy stanu zdrowia od strony onkologicznej, nie był to jednak koniec leczenia operacyjnego. Odtworzono wprawdzie podniebienie, ale w efekcie zabiegu chłopiec stracił połowę zębów, nie mógł więc normalnie jeść i wyraźnie mówić.
Lekarze zdecydowali się uzupełnić braki w uzębieniu chłopca implantami, ale nie pozwalała na to jakość kości.
„Postanowiliśmy zrobić pacjentowi dodatkowy przeszczep kości, wspomagany komórkami macierzystymi, pobranymi z tkanki tłuszczowej pacjenta. Zestaw do pobierania tych komórek, wart 5 tys. zł, został zakupiony przez Stowarzyszenie Pomoc i Wsparcie Dzieciom w Chirurgicznym, Szczękowo-Twarzowym i Rekonstrukcyjnym Leczeniu Wad Twarzoczaszki” – mówi dr n. med. Krzysztof Dowgierd, kierownik Oddziału Chirurgii Głowy i Szyi w zakresie Chirurgii Szczękowo-Twarzowej Szpitala Dziecięcego w Olsztynie.
Komórki macierzyste zostały pobrane i wszczepione w trakcie jednego zabiegu, bez konieczności przetransportowania ich do innego ośrodka i namnażania. Operacja trwała pięć godzin. Wstawienie implantów, kolejny etap leczenia, będzie się mogło odbyć za około półtora roku.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Komórki macierzyste szansą w leczeniu dziecięcych chorób neurologicznych
Pacjenci z SM i SLA otrzymają komórki macierzyste
Źródło: Puls Medycyny
Podpis: EG