W Łodzi przedszkolaki poznają Kodeks Walki z Rakiem
Nigdy nie jest za wcześnie, by poznawać zasady profilaktyki chorób nowotworowych - przekonuje dr hab. n. med. Kamila Domińska z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, która jest pomysłodawczynią projektu "ONKOprzypowieści w drodze", skierowanego do przedszkolaków w wieku od 3 do 6 lat.

"ONKOprzypowieści w drodze“ to projekt promujący postawy prozdrowotne w zakresie profilaktyki chorób nowotworowych wśród dzieci w wieku przedszkolnym. Warsztaty edukacyjne pozwolą maluchom z województwa łódzkiego zapoznać się z prozdrowotnymi treściami w sposób najbliższy ich postrzeganiu świata, czyli poprzez zabawę. - Pomysł takich spotkań zrodził się, gdy moja córka Esterka miała pięć lat i w naszych rozmowach po raz pierwszy pojawiły się takie tematy jak zdrowe żywienie i styl życia - wyjaśniła dr Domińska.
Profilaktyka raka w przedszkolu - nie straszyć, uczyć bawiąc się
Do przygotowania zajęć edukatorka wykorzystuje swoją książkę "ONKOprzypowieści", która w przyjazny sposób przybliża najmłodszym wybrane zalecenia Europejskiego Kodeksu Walki z Rakiem. Według Światowej Organizacji Zdrowia, który firmuje kodeks, przestrzeganie jego zaleceń zmniejszyłoby w Europie liczbę zgonów spowodowanych nowotworami nawet o 50 proc.
– O nowotworach jako takich z przedszkolakami nie rozmawiamy, mówimy jedynie o profilaktyce i to też w ograniczonym zakresie, bo nie wszystkie zalecenia poruszane w kodeksie bezpośrednio dotyczą dzieci. Chociaż np. o paleniu papierosów wspominamy w kontekście unikania zanieczyszczonego powietrza, a więc zachęcamy, by dzieci nie przebywały w jednym pomieszczeniu z palącymi - dodała.
– Nie straszymy, ale chcemy wspomagać tworzenie postaw prozdrowotnych. Uświadamiamy, jak ważna jest aktywność fizyczna, a dzieci chętnie chwalą się, jakie sporty uprawiają. Pokazujemy doświadczenia dotyczące smogu. Informujemy o konieczności ochrony przeciwsłonecznej - zaznaczyła Domińska.
Niestrudzony szeryf Immuno. “Przedszkolaki nie mogą się nudzić ani przez chwilę”
Najnowszym pomysłem edukatorki jest promowanie szczepień profilaktycznych w kontekście zapobiegania niektórym nowotworom. W tym celu powstała krótka animacja o niestrudzonym szeryfie Immuno mieszkającym w miasteczku Corps na Dzikim Zachodzie i zwalczającym dwóch łotrów o imionach HPV i HBV, którzy nieprzypadkowo przypominają wirusy brodawczaka i zapalenia wątroby typu B.
– Oprócz czytania fragmentów opowiadań czy edukacyjnych wierszyków, w trakcie zajęć zaplanowane są także zabawy ruchowe i sensoryczne, animacje, wspólne śpiewanie piosenek, wykonywanie prac plastycznych, a także eksperymentów, które dzieci bardzo lubią. Prowadząc zajęcia z maluchami od 3. roku życia trzeba naprawdę się wysilić - przedszkolaki nie mogą się nudzić ani przez chwilę, bo gdy raz stracisz ich zainteresowanie, bardzo trudno je odzyskać – uważa autorka “ONKOprzypowieści”.
Na bezpłatne warsztaty z dr Domińską mogą zaprosić przedszkola z całego województwa łódzkiego. Szczegóły oraz zasady rekrutacji można znaleźć na Facebooku pod hasłem "onkoprzypowieści". Projekt jest finansowany w ramach konkursu Onkogrant Fundacji Polska Liga Walki z Rakiem.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Profilaktyka po polsku: chcemy być zdrowi, a się nie badamy
Źródło: Puls Medycyny