W Łodzi powstaje Miejskie Centrum Opieki nad Seniorami
W marciu otwarto dwie pierwsze jednostki Miejskiego Centrum Opieki nad Seniorami – Dom Dziennego Pobytu i Centrum Rehabilitacji. W ofercie placówki będą także kompleksowe świadczenia opiekuńcze, lecznicze i rehabilitacyjne.
Miejskie Centrum Opieki nad Seniorami mieści się przy ul. Przyrodniczej.

"Dom Dziennego Pobytu dla seniorów przyjmie 10 osób, które wymagają opieki i rehabilitacji, gdy ich najbliżsi są w pracy. Pensjonariusze będą mogli także korzystać z Centrum Rehabilitacji, które uruchomiliśmy na parterze budynku szpitala przy ul. Przyrodniczej. Z kolei na wrzesień zaplanowano otwarcie Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego (ZOL), a od stycznia przyszłego roku Zakładu Pielęgnacyjno-Opiekuńczego. (…) W Łodzi mieszka 180 tys. osób w wieku emerytalnym. W 2020 r. będziemy najstarszym województwem w Polsce; osoby 65 plus będą stanowiły 20 proc. mieszkańców łódzkiego. Obecnie, mimo istnienia w Łodzi ZOL i ZPO, na miejsce czeka się tam nawet pół roku. Nie może być tak, że osoba, która opuszcza szpital musi czekać kilka miesięcy na rehabilitację i prawidłową opiekę. To jest nasza odpowiedź na te potrzeby" - poinformował Adam Wieczorek, wiceprezydent Łodzi.
DDP to projekt, który miasto realizuje wspólnie z firmą HRP. Jego otwarcie było możliwe dzięki 3,5 mln zł dotacji unijnej.
Centrum Opieki nad Seniorami będzie nadzorowane przez Miejskie Centrum Medyczne im. Jonschera. Zdaniem dyrektora tej placówki Konrada Łukaszewskiego, na tego typu kompleksowe usługi czekali nie tylko łodzianie 60 plus i ich rodziny, ale też osoby młodsze, które po wyjściu ze szpitala potrzebują kompleksowej rehabilitacji i całodobowej opieki. Jeszcze w tym roku przy w ramach Centrum powstanie ZOL, który przyjmie 35 osób potrzebujących opieki i rehabilitacji. W przyszłym roku działalność rozpocznie Zakład Pielęgnacyjno-Opiekuńczy z kolejnymi 35 łóżkami, który miasto chce utrzymywać ze swojego budżetu. Pacjenci obu jednostek będą korzystać z Centrum Rehabilitacji.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Wkrótce seniorzy będą stanowili 40 proc. polskiego społeczeństwa. Co ma im do zaoferowania system opieki zdrowotnej?
RPO upomina się o prawa opiekunów rodzinnych
Źródło: Puls Medycyny
Podpis: EG/PAP