W Łodzi otwarto Centrum Wsparcia Badań Klinicznych Uniwersytetu Medycznego
Placówka ma zapewnić kompleksowe i systemowe rozwiązania dla realizacji badań klinicznych przez Uniwersytet Medyczny w Łodzi oraz trzy wiodące szpitale akademickie - poinformował Grzegorz Cessak, prezes URPL, obecny na otwarciu.

Informacja o otwarciu Centrum Wsparcia Badań Klinicznych podzielił się w mediach społecznościowych Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.
Na Twitterze napisano: “GCessak wziął dziś udział w otwarciu Centrum Wsparcia Badań Klinicznych Uniwersytetu Medycznego UM w Łodzi. Centrum zapewni kompleksowe i systemowe rozwiązania dla realizacji badań klinicznych przez Uniwersytet oraz 3 wiodące szpitale akademickie”.
Prezes @GCessak wziął dziś udział w otwarciu Centrum Wsparcia Badań Klinicznych Uniwersytetu Medycznego @umedlodz. Centrum zapewni kompleksowe i systemowe rozwiązania dla realizacji badań klinicznych przez Uniwersytet oraz 3 wiodące szpitale akademickie. pic.twitter.com/lAWMtI7ykq
— URPL (@URPLWMiPB) March 29, 2022
Z kolei Uniwersytet Medyczny w Łodzi przekazał: “Stworzyliśmy miejsce, które będzie dostarczać wsparcia w zakresie pozyskiwania i prowadzenia badań klinicznych szpitalom klinicznym, a także pomagać badaczom w projektowaniu, koordynowaniu badań”.
Stworzyliśmy miejsca, które będzie dostarczać wsparcia w zakresie pozyskiwania i prowadzenia badań klinicznych szpitalom klinicznym, a także pomagać badaczom w projektowaniu, koordynowaniu badań. Centrum Wsparcia Badań Klinicznych uważamy za otwarte! #badaniakliniczne pic.twitter.com/FgVv2WQtez
— UMED Lodz (@umedlodz) March 29, 2022
Czym zajmie się CWBK UM?
Przypomnijmy: Centrum Wsparcia Badań Klinicznych UM w Łodzi to projekt finansowany przez Agencję Badań Medycznych, która na ten cel przeznaczyła 11 222 536 zł.
To jedno z siedmiu wyspecjalizowanych centrów onkologicznych, które - zgodnie z zapowiedziami Agencji Badań Medycznych - dołączy do Polskiej Sieci Badań Klinicznych.
Jego celem jest zapewnienie kompleksowych i systemowych rozwiązań dla realizacji badań klinicznych przez Uniwersytet Medyczny w Łodzi oraz trzy szpitale akademickie:
- Uniwersytecki Szpital Kliniczny im. Wojskowej Akademii Medycznej – Centralny Szpital Weteranów,
- SPZOZ Uniwersytecki Szpital Kliniczny nr 1 im. Norberta Barlickiego,
- SP ZOZ Centralny Szpital Kliniczny Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.
Okres realizacji projektu to lata 2021-2025.
Cele strategiczne Centrum
Jak wskazuje uczelnia, celami, które będą realizowane w ramach CWBK, są:
- zwiększenie ilości i jakości badań klinicznych realizowanych przez Uniwersytet Medyczny w Łodzi
- zwiększenie wpływu i rozpoznawalności Uczelni w obszarze badań klinicznych
- wzrost poziomu umiędzynarodowienia
- dywersyfikacja źródeł przychodów.
Centrum będzie koordynować usługi na trzech poziomach
Projekt zakłada maksymalizację korzyści wynikających z koordynacji i modelu usług wspólnych na trzech poziomach:
- realizacja badań w roli sponsora lub jednostki prowadzącej badania na zlecenie sponsora Academic Research Organisation (ARO)
- realizacja badań w roli przedstawiciela sieci ośrodków Site Management Organisation (SMO)
- realizacja badań w roli ośrodka badań wczesnej fazy – zapewnienie odpowiedniej jakości i bezpieczeństwa dla badań wczesnofazowych.
CWBK stawia na badania kliniczne wczesnej fazy
W wyniku realizacji projektu powstanie również Ośrodek Badań Klinicznych Wczesnej Fazy, profilowany na realizację projektów wczesnych faz obejmujących większość obszarów medycznych, a docelowo, po zakończeniu drugiego etapu budowy Centrum Kliniczno-Dydaktycznego UM (2018-2023) i utworzeniu Akademickiego Ośrodka Onkologicznego, ze szczególnym uwzględnieniem onkologii.
W ramach programu badawczego prowadzone będą badania kliniczne fazy 0-II, badania kliniczne oceniające skuteczność i bezpieczeństwo stosowania leków biopodobnych oraz biorównoważnych czy wymagające ścisłego monitorowania badania farmakokinetyczne i farmakodynamiczne.
Trzy osie działania badawczego
Centrum ma być również odpowiednim miejscem do prowadzenia projektów uwzględniających ewaluację bezpieczeństwa i skuteczności wyrobów medycznych. Plan badawczy będzie reaktywny w stosunku do krajowych oraz światowych trendów i może zakładać wdrażanie projektów w ramach trzech głównych osi:
- badania kliniczne produktów leczniczych we wskazaniach neurologicznych, chorób układu krążenia, chorób układu oddechowego, diabetologii oraz chorobach rzadkich
- badania kliniczne wyrobów medycznych (w tym rozwiązań telemedycznych) ze szczególnym uwzględnieniem kardiologii, w tym elektrokardiologii oraz diabetologii i innych chorób chronicznych
- badania kliniczne produktów leczniczych z uwzględnieniem projektów ukierunkowanych na cele molekularne oraz związane z aktywacją mechanizmów immunologicznych stosowanych w obszarze onkologii.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Prezes ABM: nie wprowadzajmy pacjentów w błąd twierdzeniem, że amantadyna działa
ABM: powstanie siedem Onkologicznych Centrów Wsparcia Badań Klinicznych
Źródło: Puls Medycyny