W kwietniu z aptecznej półki zniknęło kilkadziesiąt rodzajów leków, ale kryzysu nie ma
Na rynku aptecznym odnotowano spadek dostępności kilkudziesięciu leków. Największe braki dotyczą zawiesin z antybiotykami dla dzieci oraz nowoczesnych leków stosowanych w cukrzycy. Na szczęście nie brakuje leków na tarczycę, insulin i leków przeciwzakrzepowych.

Serwis GdziePoLek przygotował kolejne zestawienie brakujących leków, uwzględniając napaść Rosji na Ukrainę i przybycie do Polski ponad dwóch milionów uchodźców.
Serwis wskazał, że na szczęście na razie nie mamy do czynienia z całościowym kryzysem a liczba braków nawet spadła w stosunku do ostatniego, dość wysokiego odczytu.
- Co istotne, dostęp do produktów stosowanych przez największe grupy pacjentów, takich jak insuliny, leki przeciwzakrzepowe czy leki dla pacjentów z chorą tarczycą pozostaje zabezpieczony - przekazał GdziePoLek.
Brakuje 25 rodzajów leków
W kwietniu 2022 r. liczba deficytów, w oparciu o badanie pozycji ze spadkiem dostępności w aptekach o co najmniej 50% i brakiem łatwo dostępnych zamienników według oceny farmaceutów, wynosi 25.
Serwis przekazał, że na aktualnej liście braków najbardziej krytyczne produkty to nadal zawiesiny pediatryczne z antybiotykami oraz nowoczesne leki wykorzystywane w terapii cukrzycy typu drugiego.
Jakich zawiesin dla dzieci brakuje?
Jeśli chodzi o antybiotyki w zawiesinach podawane dzieciom, to najbardziej brakuje leków o nazwie:
- Ceclor - antybiotyk z cefaklorem (brakuje dawki 0,375 g/5 ml po 75 ml i 100 ml) - Lek stosowany jest w zakażeniach dróg oddechowych, ucha środkowego i zatok, dróg moczowych, skóry i tkanek miękkich
- Ceroxim również zawiera antybiotyk cefalosporynowy - aksetyl cefuroksymu (brakuje dawki 0,25 g/5 ml w dwóch wielkościach opakowania - po 50 ml i 100 ml) - lek podawany jest w zakażeniach gardła, zatok, ucha, dróg oddechowych, układu moczowego oraz skóry i tkanek miękkich a także we wczesnej postaci boreliozy
- Hiconcil 0,25 g/5 ml 100 ml - proszek do sporządzania zawiesiny doustnej z amoksycyliną z grupy penicylin (Amotaks można aktualnie kupić wyłącznie w dawce 0,5 g/5 ml) - Produkt z tą samą substancją czynną i w analogicznej dawce - Ospamox - ma obecnie jedynie 33 proc. aptek zintegrowanych z GdziePoLek, ale wyłącznie w mniejszym opakowaniu po 60 ml.
Braki nowoczesnych leków przeciwcukrzycowych
Semaglutyd i dulaglutyd to związki stosowane w celu zmniejszenia stężenia glukozy we krwi pacjentów z cukrzycą typu 2. Farmakologicznie obie substancje należą do nowej grupy związków - analogów ludzkiego glukagonopodobnego peptydu-1 (GLP-1). Nie mają dostępnych odpowiedników. Wskazujemy na braki:
- Ozempic - wstrzykiwacz z semaglutydem, ze wskazaniami w obniżaniu stężenia cukru we krwi. Poza wskazaniami bywa też zlecany w celu kontroli masy ciała. Najbardziej odczuwalne są braki dawki 1 mg, natomiast nasze statystyki pokazują także spadek dostępności dwóch mniejszych dawek - 0,5 mg oraz 0,25 mg.
- Trulicity - lek z dulaglutydem w dwóch wyższych dawkach - 3 mg i 4,5 mg. Problem z dostępnością zgłaszamy był już na początku lutego. Podmiot odpowiedzialny informował o czasowym niedoborze na terenie zarówno Polski, jak i innych krajów europejskich. Jako przyczynę braków wskazano "znaczący wzrost zapotrzebowania na Trulicity 3,0 mg i 4,5 mg na świecie". Według najnowszych informacji lek powinien się pojawić w aptekach w większych ilościach po 18. kwietnia 2022.
Inne brakujące leki
- Chlorprothixen Zentiva - to jedyny dostępny obecnie na polskim rynku produkt zawierający chloroprotyksen - neuroleptyk o szerokim spektrum aktywności. Silnie spadła dostępność dawki 15 mg. Serwis wskazuje także także na braki dawki wyższej - 50 mg
- Bi-Profenid 150 mg po 20 tabletek - popularny lek przeciwbólowy na receptę zawierający 150 mg ketoprofenu w formule tabletki o zmodyfikowanym uwalnianiu. Jedynym zbliżonym do niego składem, dawką i profilem technologicznym jest produkt Ketonal Duo.
Pomimo podobieństwa obu produktów nie można więc wyciągnąć wniosku, że są zamiennikami, gdyż porównanie parametrów farmakokinetycznych wskazuje, że mogą występować niewielkie różnice terapeutyczne w działaniu obu leków.
Na te leki pacjenci czekają najbardziej?
- Kornam 5 mg po 30 tabletek - lek z terazosyną stosowaną w terapii nadciśnienia tętniczego oraz łagodnego rozrostu gruczołu krokowego. Zamiennik - lek Hytrin w analogicznej dawce - posiada na stanie jedynie 2 proc. aptek zintegrowanych z serwisem
- plastry transdermalne Systen Conti stosowane w hormonalnej terapii zastępczej. Pod koniec lutego dostępność do tego leku w aptekach zintegrowanych z serwisem GdziePoLek spadła do zera. W połowie marca odnotowano nieznaczny wzrost do poziomu około 8 procent. Nie można jednak na tej podstawie wnioskować na temat powrotu leku do aptek. Być może była to tylko niewielka dostawa z zapasów magazynowych. Hurtownie farmaceutyczne nie deklarują nowych dostaw produktu.
- Medikinet CR 10 mg z metylofenidatem stosowanym w ADHD. Lek standardowo dostępny był w około 13 proc aptek. W drugiej połowie lutego podaż zaczęła spadać i szybko osiągnęła zero. W marcu niemiecki producent preparatu zapowiedział wznowienie realizacji dostaw. Medikinet CR 10 mg faktycznie zaczął pojawiać się na stanie aptek, jednak dostępność to zaledwie 1-3% i wielu pacjentów nie jest w stanie zaopatrzeć się w ten preparat w pobliżu swojego miejsca zamieszkania
- Concerta - niewielkie dostawy Concerty do hurtowni farmaceutycznych realizowane są na bieżąco i sugeruje się składanie zapytań w aptekach o możliwość zamówienia leku. Jednak z uwagi na to, iż dostawy są niewielkie, nie przewiduje się znacznej poprawy dostępności tego produktu w aptekach.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Maciej Miłkowski o bezpieczeństwie lekowym. Będą zmiany w ustawie refundacyjnej
Źródło: Puls Medycyny