W Indiach powstanie Światowe Centrum Medycyny Tradycyjnej WHO. Cel: budowanie “solidnej bazy dowodowej”
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) i rząd Indii podpisały porozumienie w sprawie ustanowienia Światowego Centrum Medycyny Tradycyjnej WHO. Instytucja zajmie się: analizą danych, dowodami naukowymi, zrównoważonym rozwojem i równym dostępem do leczenia oraz innowacjami i technologiami w celu optymalizacji wkładu medycyny tradycyjnej w globalne zdrowie.

Jak wskazuje Światowa Organizacja Zdrowia, globalne centrum wiedzy w zakresie medycyny tradycyjnej, wspierane inwestycją w wysokości 250 mln USD ze strony rządu Indii, ma na celu wykorzystanie potencjału tradycyjnej medycyny z całego świata poprzez nowoczesną naukę i technologię w celu poprawy zdrowia ludzi i kondycji planety.
Ośmiu na dziesięciu mieszkańców globu leczy się tradycyjnie
Szacuje się, że około 80% światowej populacji korzysta z medycyny tradycyjnej. Do tej pory 170 ze 194 państw członkowskich WHO zgłosiło stosowanie medycyny tradycyjnej, a ich rządy zwróciły się o wsparcie WHO w tworzeniu zbioru wiarygodnych dowodów i danych dotyczących praktyk i produktów tradycyjnej medycyny.
– Dla wielu milionów ludzi na całym świecie medycyna tradycyjna jest pierwszym sposobem leczenia wielu chorób – powiedział dr Tedros Adhanom Ghebreyesus, dyrektor generalny WHO.
Dodał: - Zapewnienie wszystkim ludziom dostępu do bezpiecznego i skutecznego leczenia jest istotną częścią misji WHO - temu ma służyć nowe centrum. Instytucja ma pomóc wykorzystać siłę nauki do wzmocnienia dowodów naukowych dla medycyny tradycyjnej.
Czym jest medycyna tradycyjna?
Termin medycyna tradycyjna opisuje całkowitą sumę wiedzy, umiejętności i praktyk rdzennych i różnych kultur wykorzystanych na przestrzeni czasu w celu utrzymania zdrowia oraz zapobiegania, diagnozowania i leczenia chorób fizycznych i psychicznych. Swoim zasięgiem obejmuje starożytne praktyki, takie jak akupunktura, medycyna ajurwedyjska i mieszanki ziołowe, ale również współczesne leki.
Jak przyznał JE (Pan) Narendra Modi, premier Indii - rząd tego kraju dzięki różnym inicjatywom dążył do tego, aby profilaktyka i leczenie było przystępne i dostępne dla wszystkich.
– Wierzę, że globalne centrum w Jamnagar pomoże w dostarczaniu najlepszych rozwiązań w zakresie opieki zdrowotnej na świecie - podkreślił.
Nauka korzysta z tradycji
Medycyna tradycyjna jest również coraz bardziej widoczna w świecie współczesnej nauki.
Warto podkreślić, że aż około 40% zatwierdzonych i obecnie stosowanych produktów farmaceutycznych pochodzi z substancji naturalnych, co podkreśla kluczowe znaczenie zachowania bioróżnorodności i zrównoważonego rozwoju. Na przykład odkrycie aspiryny oparto na preparatach tradycyjnej medycyny wykorzystującej korę wierzby, pigułkę antykoncepcyjną opracowano z korzeni dzikiego pochrzynu, a leczenie raka u dzieci oparto na barwinku różanym. Nagrodzone nagrodą Nobla badania nad artemizyniną w zwalczaniu malarii rozpoczęły się od przeglądu starożytnych tekstów medycyny chińskiej.
Dzięki coraz doskonalszej technologii nastąpił szybki rozwój metod studiowania medycyny tradycyjnej. Dla przykładu, sztuczna inteligencja jest obecnie wykorzystywana do mapowania dowodów i trendów w medycynie tradycyjnej oraz do badania produktów naturalnych pod kątem właściwości farmakokinetycznych. Funkcjonalne obrazowanie metodą rezonansu magnetycznego jest z kolei wykorzystywane do badania aktywności mózgu i reakcji relaksacyjnej, która jest częścią niektórych terapii tradycyjnej medycyny, takich jak medytacja i joga, wykorzystywanych dla zdrowia psychicznego i dobrego samopoczucia w stresujących czasach.
Centrum zbuduje zaplecze naukowe dla tradycyjnej medycyny
Nowe centrum WHO zostanie utworzone w Jamnagar w stanie Gujarat w Indiach. Chociaż będzie zlokalizowane w Indiach, to jednak będzie mieć wpływ na wszystkie regiony świata.
Jego celem będzie zbudowanie solidnej bazy dowodowej w celu opracowania standardów dotyczących praktyk i produktów tradycyjnej medycyny. Ma to pomóc krajom w zintegrowaniu tych produktów z systemami opieki zdrowotnej oraz uregulowaniu ich jakości i bezpieczeństwa.
Jak wskazuje WHO, nowe centrum koncentruje się na czterech głównych obszarach strategicznych: dowody i uczenie się, dane i analizy, zrównoważony rozwój i równość; oraz innowacje i technologie w celu optymalizacji wkładu medycyny tradycyjnej w globalne zdrowie.
Uroczyste uruchomienie centrum będzie mieć miejsce w Jamnagar 21 kwietnia 2022 roku.
PRZECZYTAJ TAKŻE: WHO zaleca Ukrainie zniszczenie niebezpiecznych patogenów. Możliwy atak na laboratoria?
WHO: Afryka otrzyma technologię do produkcji szczepionek mRNA przeciw COVID-19
Źródło: Puls Medycyny