W centrum naukowym Braincity zbadają neuroplastyczność mózgu
Braincity powstanie w warszawskim Instytucie Biologii Doświadczalnej im. Marcelego Nenckiego PAN. Naukowcy dzięki wykorzystaniu pozyskanych w laboratorium organoidów zbadają neuroplastyczność mózgu, a wyniki ich pracy mogą okazać się pomocne w leczeniu choroby Alzheimera, Parkinsona czy depresji.
Organoidy, które planują podczas badań wykorzystać naukowcy z Braincity to wyhodowane z komórek macierzystych struktury mózgowe. Dzięki nim badacze będą mogli przeanalizować proces regeneracji mózgu, który jest kluczowy w walce ze schorzeniami neurodegeneracyjnymi takimi, jak choroba Alzheimera czy Parkinsona. Wyniki badań nad neuroplastycznością mogą znaleźć zastosowanie także w leczeniu i diagnostyce depresji oraz schizofrenii.

„Braincity będzie prowadzone razem z EMBL – European Molecular Biology Laboratory, które jest jedną z najbardziej prestiżowych organizacji naukowych na naszym kontynencie. Poprowadzi projekty z neurobiologii, w tym również nakierowane na leczenie chorób neurodegeneracyjnych, takich jak alzheimer albo parkinson. Naukowcy mają nadzieję, że te badania będą mieć zastosowanie w leczeniu ludzi" – mówi dr Maria Pawłowska, koordynator programu MAB w Fundacji na rzecz Nauki Polskiej.
Współpraca z EMBL dała Braincity dostęp do nowoczesnych technologii inżynierii genetycznej, technologii edycji genomu oraz bioinformatycznych baz danych. Potencjał przedsięwzięcia został doceniony grantem Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej w wysokości 39 milionów złotych. W centrum będzie pracowało sześć zespołów badawczych, wśród których znaleźli się uznani polscy naukowcy: biolog molekularny prof. dr hab. Leszek Kaczmarek i dr hab. Ewelina Knapska, specjalistka z zakresu neurobiologii emocji.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Choroba Parkinsona: nadekspresja białka LRRK2 nie musi mieć związku z mutacją genu
Depresja zaczyna się w układzie odpornościowym?
Źródło: Newseria
Źródło: Puls Medycyny
Podpis: EG