Uzależnienie od opioidów: leczenie substytucyjne na receptę poprawi dostępność terapii
Ograniczona dostępność do leczenia substytucyjnego to problem, którego nie udaje się rozwiązać od lat. Chociaż populacja osób zażywających opioidy zmniejsza się, to nadal w wielu regionach osoby uzależnione nie mogą w ogóle skorzystać z leczenia. Rozwiązaniem problemu ma być model leczenia substytucyjnego oparty o nowoczesny lek, którego nie można przedawkować i który będzie wypisywany na receptę.

- W Polsce leczenie substytucyjne dotyczy obecnie ok. 10 tys. osób uzależnionych od opioidów. Dostępność terapii pozostaje jednak mocno ograniczona.
- Terapia metadonowa, żeby miała swoją funkcjonalność ekonomiczną, musi być realizowana w grupie co najmniej 40-50 pacjentów, a wielu miejscowościach takich pacjentów tylu nie ma - mówi Piotr Jabłoński, dyrektor Krajowego Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom.
- Rozwiązaniem problemu może być nowy model leczenia oparty na nowych lekach dostępnych na receptę.
Leczenie substytucyjne prowadzone jest głównie w dużych miastach. W sumie objętych jest nim w kraju ok. 10 tys. pacjentów. O tym, że nie jest to liczba zadowalająca, mówił na posiedzeniu sejmowej Komisji Zdrowia (14 grudnia) dr n. med. Piotr Jabłoński, dyrektor Krajowego Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom.
Nowe narkotyki wypierają opioidy
Jak wyjaśniał, w niektórych rejonach Polski w ogóle osoby uzależnione od narkotyków nie mogą skorzystać z leczenia. Dlaczego? - Z powodu bariery ekonomicznej. Program metadonowy, żeby miał swoją funkcjonalność ekonomiczną, musi być realizowany w grupie co najmniej 40-50 pacjentów, a w wielu miejscowościach takich pacjentów tylu nie ma. Wobec tego nie jest on w ogóle realizowany - tłumaczył.
Dyrektor Jabłoński zaznaczył, że w ciągu ostatnich lat populacja osób uzależnionych od opioidów znacząco skurczyła się, w dużej mierze przez śmiertelność i pojawienie się nowych narkotyków, które wypierają heroinę i kompot. - Do tej grupy uzależnionych nie dochodzą już nowe roczniki osób. Co nie zmienia faktu, że dostępność do leczenia substytucyjnego jest obecnie niezadowalająca - skomentował.
Zamiast metadonu nowoczesny lek na receptę
Eksperci nie mają wątpliwości, że leczenie substytucyjne jest też ważnym narzędziem redukcji popyt na nowe narkotyki i dopalacze, po które sięgają obecnie też osoby uzależnione od opioidów.
Szef KCPU przekazał, że rozwiązaniem problemu z dostępnością do terapii dla uzależnionych od opioidów może być nowy model leczenia substytucyjnego. - Ten polega na tym, że na receptę będzie dostępny nowoczesny lek, którego nie można przedawkować. Pacjent będzie mógł sam go zakupić i przyjmować, a jednocześnie będzie miał możliwość skorzystania z psychoterapii - przekazał.
Jak wskazał ekspert, to rozwiązanie z inicjatywy Krajowego Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom zostało przekazane do resortu zdrowia. Dyrektor Jabłoński liczy, że wkrótce zostanie ono wdrożone w ramach nowelizowanych przepisów odnoszących się do leczenia uzależnień.
Dr Krajewski przekazał, że zdaniem zespołu, który przy MZ zajmuje się opracowaniem zasad tej reformy, zarówno pacjenci leczeni od uzależnień, jak i objęci leczeniem psychiatrycznym powinni również zostać objęci metodą farmakologicznego leczenia zespołu uzależnienia od tytoniu.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Państwo walczy z uzależnieniami niezbyt skutecznie. Czy ma plan, jak to zmienić?
Źródło: Puls Medycyny