Ustawa o Zespole Pomocy Humanitarno-Medycznej z podpisem prezydenta
Zgodnie z podpisaną przez prezydenta ustawą Zespół Pomocy Humanitarno-Medycznej będzie prowadził działania obejmujące m.in. zapewnienie natychmiastowej i niezbędnej pomocy poza terytorium Polski osobom w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego.

Zespół Pomocy Humanitarno-Medycznej ma osiągnąć gotowość operacyjną do realizacji zadań nie później niż do 1 września 2022 r. Podpisana przez prezydenta Dudę ustawa wejdzie w życie po upływie 7 dni od dnia ogłoszenia.
Kto wejdzie w skład Zespołu Pomocy Humanitarno-Medycznej?
Zespół ma prowadzić m.in. akcje ratunkowo-ewakuacyjne polskich obywateli będących ofiarami wypadków i innych zdarzeń nagłych, a także zabezpieczać medycznie akcje związane z zapewnieniem pomocy obywatelom polskim oraz członkom ich rodzin. Do jego zadań będzie też należało m.in. wspieranie innych państw w działaniach ratunkowych podejmowanych na ich terytorium.
ZPHM będzie składał się z m.in. lekarzy, lekarzy dentystów, ratowników medycznych, pielęgniarek, położnych oraz diagnostów laboratoryjnych, ratowników posiadających zaświadczenie o ukończeniu kursu w zakresie kwalifikowanej pierwszej pomocy.
Działalność ZPHM pod okiem premiera
Członkowie ZPHM będą musieli mieć wiedzę i doświadczenie w udzielaniu świadczeń z zakresu ratownictwa medycznego lub udzielania pomocy humanitarnej. Członkowie ZPHM mają być wyłaniani w drodze otwartego naboru. Ogłoszenie o nim będzie zamieszczane w Biuletynie Informacji Publicznej. W przypadku pozytywnego zakończenia naboru, zawierana będzie umowa cywilnoprawna na czas określony, nie krótszy niż trzy lata.
Za obsługę ZPHM oraz jego bieżące funkcjonowanie odpowiadać będzie szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Do jego zadań należeć ma m.in. prowadzenie naboru do ZPHM, przygotowywanie planu organizacji i działania zespołu, a także organizowanie i koordynowanie jego udziału w szkoleniach oraz ćwiczeniach krajowych i międzynarodowych.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Prezydent Przemyśla: uruchomimy Centrum Pomocy Humanitarnej i mobilną przychodnię pediatryczną
Rząd uruchomi platformę pomagamukrainie.gov.pl
Źródło: Puls Medycyny