Ustawa o niektórych zawodach medycznych: logopedzi i dietetycy wykreśleni, technicy dentystyczni zostają
Sejmowa Komisja Zdrowia kontynuowała w czwartek (25 maja) prace nad rządowym projektem ustawy o niektórych zawodach medycznych. Większość klubów złożyła poprawki dotyczące wykreślenia z projektu niektórych zawodów, w tym dietetyków i logopedów. Co ostatecznie nastąpiło. W przypadku dietetyków, z wyjątkiem świadczeń udzielanych w szpitalach.

Poprawkę wykreślającą zawód dietetyka z projektu ustawy o niektórych zawodach medycznych wniósł również klub parlamentarny PiS. – Dietetycy są podzieleni – mówił dziś na posiedzeniu sejmowej Komisji Zdrowia jej wiceprzewodniczący z PiS Bolesław Piecha. – Jest związek zawodowy dietetyków i są dietetycy, którzy świadczą usługi w szpitalach – kontynuował wyjaśniając na czym polega złożona przez klub poprawka, której celem było pozostawienie w ustawie dietetyków szpitalnych.
Ustawa o niektórych zawodach medycznych podzieli dietetyków?
- Państwo dzielicie dietetyków na dietetyków klinicznych i innych, tak samo jak logopedów. A część dietetyków będzie łączyło szpital i gabinet. Nowa poprawka reguluje czynności zawodowe, a nie zawód dietetyka i to jest istotne – mówiła posłanka KO Krystyna Skowrońska komentując propozycję posła Piechy. – Dlatego na dziś lepszym rozwiązaniem jest wykreślenie z ustawy zawodu dietetyka w całości i nie przyjmowanie takich rozróżnień – dodała Skowrońska.
- Poprawka posła Piechy jest tożsama, bo oznacza wykreślenie z projektu zawodu dietetyka. W projekcie mówimy tylko o wykonywaniu czynności ujęte w koszyku świadczeń gwarantowanych. Więc jest to ujęcie przedmiotowe, a nie podmiotowe – mówił wiceminister Piotr Bromber. – Ale czy te czynności będzie wykonywał kowal czy ślusarz? – dopytywał wiceszef sejmowej Komisji Zdrowia z KO Rajmund Miller. – To będą osoby wykonujące czynności zawodowe określone w ustawie i posiadające odpowiednie kwalifikacje zawodowe – odpowiadał wiceminister Bromber.
Logopedzi wykreśleni z projektu ustawy o niektórych zawodach medycznych
Ostatecznie w głosowaniu na sejmowej Komisji Zdrowia poprawka posłanki Krystyny Skowrońskiej o całkowitym wykreśleniu zawodu dietetyka z projektu ustawy przepadła. Poparcie posłów KZ uzyskała natomiast poprawka posła Piechy. W dalszej kolejności głosowane były poprawki dotyczące wykreślenia z projektu ustawy zawodu logopedy. Tę propozycję poparło również Ministerstwo Zdrowia. Ostatecznie poprawki zostały przyjęte.
Technicy dentystyczni zostają w ustawie
Na wniosek środowiska posłowie zgłosili również poprawkę o wykreśleniu z projektu ustawy zawodu technika dentystycznego. Uzasadnieniem do tego była duża liczba ograniczeń dla tego zawodu wynikających z uregulowań ustawowych. – Technik dentystyczny wykonuje polecenia stomatologa. W związku z tym nie ma potrzeby, żeby był to zawód medyczny i żeby były narzucone takie warunki, jak w tej ustawie – uzasadniali posłowie. Do tego rozwiązania nie przychyliło się Ministerstwo Zdrowia. – Nie zgadzam się z tą argumentacją. Uważam, że jest to zawód medyczny i jesteśmy przeciwni wykreśleniu tego zawodu z ustawy – powiedział wiceminister zdrowia Piotr Bromber. W głosowaniu poprawka przepadła.
Sekretarki medyczne i technicy analityki medycznej poza ustawą
Posłanka Lewicy Marcelina Zawisza zgłosiła poprawkę o wpisaniu do ustawy zawodu sekretarki medycznej. – Wiele razy zapowiadaliście Państwo uregulowanie tego zawodu. Teraz macie okazję – mówiła posłanka Zawisza przed głosowaniem poprawki na sejmowej Komisji Zdrowia. Do jej treści nie przychyliło się jednak Ministerstwo Zdrowia. Poprawki nie poparła też Komisja. Posłanka Zawisza wnioskowała też o dodanie do projektu zawodu techników analityki medycznej. I tym razem również poprawka nie uzyskała aprobaty Ministerstwa Zdrowia i sejmowej Komisji Zdrowia.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Dietetycy chcą uregulowania zawodu, ale nie takiego jak zaplanowano w projektowanej ustawie
Źródło: Puls Medycyny