Ustawa o jakości w ochronie zdrowia spada z porządku obrad Sejmu
Nie odbędzie się zaplanowane na dziś drugie czytanie projektu ustawy o jakości w ochronie zdrowia i bezpieczeństwie pacjenta. Jak poinformował na dzisiejszym posiedzeniu sejmowej Komisji Zdrowia Tomasz Latos, posłowie nie będą na razie kontynuowali prac nad tym projektem.

Wczorajsze posiedzenie sejmowej Komisji Zdrowia zakończyło się niespodziewanym odrzuceniem sprawozdania podkomisji, która pracowała nad projektem ustawy o jakości w ochronie zdrowia i bezpieczeństwie pacjenta. Część posłów opozycji domagała się poddania pod głosowanie wniosku o odrzucenie ustawy w całości, ale posiedzenie Komisji zostało przerwane. Dziś wiadomo już, że drugiego czytania ustawy na posiedzeniu plenarnym nie będzie. Poinformował o tym szef sejmowej Komisji Zdrowia Tomasz Latos.
– Ponieważ ten punkt został zdjęty z dzisiejszego posiedzenia Sejmu i póki co nie wiemy, kiedy on będzie wprowadzony i czy będzie, w związku z tym jednomyślną decyzją prezydium przyjęliśmy następujące rozwiązanie: nie będziemy wracać na razie do tej ustawy. Jeżeli się okaże, że jest planowana na następnym posiedzeniu Sejmu, czyli w marcu, to wówczas - albo w przeddzień wieczorem, albo w dniu posiedzenia rano zajmiemy się tą ustawą. Jeżeli nie będzie w planie prac w marcu, to oczywiście nie będziemy do tego wracać – powiedział dziś (7 lutego) na posiedzeniu sejmowej Komisji Zdrowia jej szef Tomasz Latos.
Najwięcej kontrowersji w trakcie prac nad ustawą wzbudzał temat penalizacji tzw. zdarzeń niepożądanych oraz likwidacji Centrum Monitorowania Jakości na rzecz autoryzacji, które miałby przyznawać szpitalom NFZ. Pojawiła się również poprawka o finansowaniu z NFZ Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej, będącego w gestii ministra sportu i turystyki, z którego środki są wydatkowane na inwestycje związane ze sportem. Zdaniem posłów opozycji, taka poprawka stałaby w sprzeczności z zasadą finansowania ze składki zdrowotnej wyłącznie świadczeń zdrowotnych.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Awantura na posiedzeniu sejmowej Komisji Zdrowia. Niepomyślne dla PiS głosowanie dotyczące ustawy o jakości
Źródło: Puls Medycyny