USA: zakaz aborcji to nie wszystko. Kolejnym krokiem może być zakaz stosowania tabletek wczesnoporonnych
Organizacja Alliance Defending Freedom złożyła pozew w Amarillo w Teksasie przeciwko amerykańskiej Agencji Żywności i Leków (FDA), kwestionując zatwierdzenie pigułki wczesnoporonnej Mifeprex z 2000 roku.

- Przez prawie pięć dekad kobiety w Stanach Zjednoczonych miały konstytucyjne prawo do aborcji.
- Prawo to zostało cofnięte na początku tego roku przez Sąd Najwyższy.
- Teraz organizacje antyaborcyjne biorą na cel pigułki wczesnoporonne, które są obecne na rynku w USA od ponad dwóch dekad.
W ubiegły piątek (18 listopada) 113-stronicową skargę złożyły cztery antyaborcyjne organizacje medyczne. Oprócz FDA, pozwany został także amerykański Departament Zdrowia i Opieki Społecznej (HHS). W lipcu tego roku, w odpowiedzi na orzeczenie Sądu Najwyższego, departament przypomniał aptekom detalicznym, że muszą nadal dostarczać pigułki wczesnoporonne, a także środki antykoncepcyjne i inne środki regulujące reprodukcję.
Według “The New York Times”, aborcja farmakologiczna stanowi obecnie ponad połowę aborcji w Stanach Zjednoczonych. Do zeszłego roku Mifeprex można było przepisywać tylko osobiście i nie można go było przesyłać pocztą. Ale teraz FDA zezwala na konsultacje wideo lub telefoniczne lub poprzez wypełnienie formularza online.
Obecnie 13 stanów w USA zakazuje aborcji, w tym Teksas. Sześć innych, które nie zakazują aborcji, nie zezwala na wysyłanie leku pocztą.
Zespół prawny prowadzący sprawę dotyczącą tabletek wczesnoporonnych to ten sam zespół, który zakwestionował decyzję sądu w sprawie Roe v. Wade z 1973 r., czego efektem było wprowadzenie zakazu aborcji w wielu stanach w USA.
Źródło: https://www.fiercepharma.com/pharma/22-years-later-conservative-organization-sues-fda-approving-abortion-pill
PRZECZYTAJ TAKŻE: USA: co najmniej 66 klinik w 15 stanach zaprzestało wykonywania aborcji od czasu wyroku Sądu Najwyższego
Jak najlepiej dobrać środki antykoncepcyjne? [PODCAST]
Źródło: Puls Medycyny