USA wydają najwięcej na zdrowie, a mają najgorsze wskaźniki wśród bogatych krajów [RAPORT]
Według nowego raportu niezależnej grupy badawczej The Commonwealth Fund, Stany Zjednoczone wydają na opiekę zdrowotną więcej niż jakikolwiek inny kraj o wysokich dochodach, ale nadal mają najniższą oczekiwaną długość życia w chwili urodzenia, najwyższy wskaźnik otyłości i najwyższy odsetek osób z wieloma chorobami przewlekłymi.

Raport opublikowany przez serwis edition.cnn.com pokazuje również, że Stany Zjednoczone mają najwyższy wskaźnik zgonów z przyczyn, których można uniknąć lub które można leczyć, oraz najwyższy wskaźnik zgonów matek i niemowląt.
USA wydały na opiekę zdrowotną prawie dwa razy więcej niż przeciętny kraj OECD
Według raportu obywatele USA spotykają się z lekarzami rzadziej niż w większości innych krajów, co może być związane ze zbyt małą liczbą praktykujących lekarzy. Stany Zjednoczone są też jedynym krajem wśród badanych, w którym nie obowiązuje powszechne ubezpieczenie zdrowotne. Tylko w 2021 roku 8,6 proc. populacji USA nie była ubezpieczona.
„Stany Zjednoczone są nie tylko jedynym badanym przez nas krajem, który nie ma powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego, ale jego system opieki zdrowotnej może wydawać się zaprojektowany tak, aby zniechęcać ludzi do korzystania z usług” – napisali w raporcie naukowcy z Commonwealth Fund z siedzibą w Nowym Jorku. „Brak przystępności cenowej pozostaje głównym powodem, dla którego niektórzy Amerykanie nie zapisują się do ubezpieczenia zdrowotnego. Jednocześnie wysokie koszty życia powodują, że prawie połowa dorosłych osób w wieku produkcyjnym pomija lub opóźnia uzyskanie potrzebnej opieki” - czytamy w raporcie.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Nadmiarowe zgony i długość życia w pandemii: wypadamy prawie najgorzej w Europie
Tylko w 2021 r. USA wydały na opiekę zdrowotną prawie dwa razy więcej niż przeciętny kraj OECD.
Naukowcy przeanalizowali statystyki dotyczące zdrowia ze źródeł międzynarodowych, w tym Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD), która śledzi i raportuje dane z systemów opieki zdrowotnej w 38 krajach o wysokich dochodach. Dane zostały pobrane w grudniu ubiegłego roku.
Naukowcy zbadali, jak Stany Zjednoczone wypadają w porównaniu z Australią, Kanadą, Francją, Niemcami, Japonią, Holandią, Nową Zelandią, Norwegią, Koreą Południową, Szwecją, Szwajcarią i Wielką Brytanią. Porównali także Stany Zjednoczone ze średnią OECD dla 38 krajów o wysokich dochodach.
Dane pokazały, że tylko w 2021 r. USA wydały na opiekę zdrowotną prawie dwa razy więcej niż przeciętny kraj OECD, a wydatki na zdrowie w USA były trzy do czterech razy wyższe niż w Korei Południowej, Nowej Zelandii i Japonii. Stany Zjednoczone mają też najwyższy odsetek osób z wieloma przewlekłymi schorzeniami oraz najwyższy wskaźnik otyłości wśród badanych krajów.
USA: spada oczekiwana długość życia, ale dobrze funkcjonuje leczenie raka
Oczekiwana długość życia w chwili urodzenia w USA w 2020 r. wyniosła 77 lat - o trzy lata mniej niż średnia OECD. Wczesne dane sugerują, że w 2021 r. oczekiwana długość życia w USA spadła jeszcze bardziej.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Pandemia skróciła średnią długość życia Polaków o ponad 2 lata [BADANIA]
Stany Zjednoczone radzą sobie dobrze w przypadku profilaktyki antynowotworowej i wczesnym leczeniu raka. Wraz ze Szwecją mają największą liczbę badań przesiewowych w kierunku raka piersi wśród kobiet w wieku od 50 do 69 lat. USA przekroczyły też średnią OECD, jeśli chodzi o wskaźniki badań przesiewowych w kierunku raka jelita grubego. Śmiertelność z powodu raka w USA spadła o 33% od 1991 r., co odpowiada szacunkowo liczbie 3,8 mln zgonów, których udało się uniknąć.
Źródło: Puls Medycyny