USA: Senat pracuje nad ustawami, które mają obniżyć ceny leków
Producenci z branży farmaceutycznej protestują przeciwko planowanym regulacjom amerykańskiego Senatu, które mają umożliwić kontrolę nad cenami leków. Pakiet ustaw umożliwiłby Medicare negocjowanie niższych cen niektórych leków.

Amerykańskie Narodowe Stowarzyszenie Producentów (NAM) przeznaczyło znaczące środki finansowe na walkę z propozycją Senatu, która ma na celu powstrzymanie cen i wydatków na leki w Stanach Zjednoczonych.
Przygotowywany w Senacie pakiet ustaw umożliwiłby Medicare negocjowanie niższych cen niektórych leków. Nie jest zaskoczeniem, że propozycja budzi kontrowersje w branży farmaceutycznej.
Wprowadzenie kontroli nad cenami leków ma przynieść olbrzymie oszczędności
Biuro Budżetowe amerykańskiego Kongresu stwierdziło niedawno, że zezwolenie na negocjacje cenowe „powstrzyma wprowadzenie na rynek około 10 leków w ciągu najbliższych 30 lat”, ale może pozwolić na oszczędności w budżecie na poziomie 288 miliardów dolarów do 2031 roku.
– W czasach, gdy producenci już borykają się z niezwykłą presją gospodarczą, Senat powinien koncentrować się na wzmacnianiu konkurencyjności naszej branży, a nie podważaniu jej – powiedział prezes i dyrektor generalny NAM Jay Timmons w komunikacie. - Wzywamy senatorów do głosowania na „nie” - dodał.
Jeśli ustawa przejdzie, Medicare od 2023 roku będzie upoważniony do negocjowania cen niektórych leków, które nie mają konkurencji. Jednak uchwalenie pakietu ustaw w Senacie nie będzie łatwe. Ustawa prawie na pewno nie będzie miała poparcia Republikanów, a Demokraci dysponują bardzo niewielką przewagą.
Większość Amerykanów chce negocjowania niższych cen leków
Mogą mieć za to opinię publiczną po swojej stronie. W październiku 2021 roku sondaż Kaiser Family Foundation pokazał, że 83 proc. badanych chce, żeby Medicare miał możliwość negocjowania niższych cen leków. Co ciekawe, 71 proc. Republikanów również popiera ten pomysł.
Ustawa może trafić pod głosowanie w Senacie w ciągu najbliższych dwóch tygodni.
Źródło: fiercepharma.com
ZOBACZ TAKŻE: USA: ceny leków rosną o 20 proc. rocznie. Naukowcy apelują o reakcję rządu
Apel o pilne podniesienie marż hurtowych na leki refundowane. Grozi nam kryzys lekowy?
Źródło: Puls Medycyny