USA: 17 osób dziennie umiera w oczekiwaniu na przeszczep. Rząd planuje gruntowną reformę
Stany Zjednoczone planują gruntowną przebudowę systemu przeszczepów narządów. Jak pokazują statystyki, aż siedemnaście osób umiera każdego dnia w oczekiwaniu na transplantację.

Według Health Resources and Services Administration, specjalnej agencji w Departamencie Zdrowia i Opieki Społecznej, około 104 tys. osób w Stanach Zjednoczonych znajduje się na liście oczekujących na przeszczep narządu. Każdego dnia 17 z nich umiera.
Amerykański rząd przedstawił plan reorganizacji systemu przeszczepów narządów
Obecny system, zdaniem ekspertów, jest nieskuteczny i zwykle korzystniejszy dla zamożnych ludzi, którzy mają środki na podróżowanie tam, gdzie akurat są dostępne narządy.
– Istnieje wiele problemów, którymi należy się zająć – powiedział dr Stuart Knechtle, chirurg ogólny z Duke University School of Medicine w Durham w Północnej Karolinie. - Oczywiste jest, że różne grupy ludzi ze względu na rasę, a także lokalizację geograficzną, są obsługiwane w różny sposób - dodał.
Amerykański rząd przedstawił właśnie plan reorganizacji krajowego systemu przeszczepów narządów. Pozwoliłoby to na podwojenie kwoty funduszy na jego reformę. W 2024 roku środki na ten cel miałyby wynieść 67 milionów dolarów.
Nie ma ram czasowych na reformę amerykańskiego systemu transplantacji
Rząd Stanów Zjednoczonych przeniósłby również część obowiązków wykonywanych przez United Network for Organ Sharing (UNOS) na inne organizacje zewnętrzne. UNOS, organizacja non-profit z siedzibą w Richmond w Wirginii, jest jedynym zarządcą krajowego systemu przeszczepów narządów od 1986 r., kiedy to rząd przyznał tej organizacji kontrakt.
PRZECZYTAJ TAKŻE: USA: 60 proc. żywności zawiera konserwanty, słodziki i inne sztuczne dodatki
Rządowy plan zakłada również stworzenie ogólnokrajowej platformy informacyjnej, która dostarczyłaby więcej informacji na temat pobierania organów, list oczekujących i danych demograficznych na temat biorców.
Na razie rząd nie określił ram czasowych na wprowadzenie zaproponowanych rozwiązań - informuje NBC News.
Źródło: Puls Medycyny