URPL: może zabraknąć ważnego leku onkologicznego. Przerwa w dostawach substancji czynnej
Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych ostrzega przed możliwymi utrudnieniami w dostępie do leku Vincristine Teva w Polsce. Powód: przerwa w dostawach substancji czynnej.
Firma Teva wspólnie z URPL podjęły decyzję o przekazaniu informacji “fachowym pracownikom ochrony zdrowia” o mogących pojawić się brakach w dostępności do leku Vincristine Teva. Leku może brakować m.in. w Polsce. Powodem potencjalnych trudności w dostępie jest przerwanie dostaw substancji czynnej (API) wikrystyny.
Lek, o którym mowa, jest przeznaczony dla pacjentów leczących się onkologicznie. Stosuje się go m.in. w leczeniu ostrej białaczki limfocytowej, choroby Hodgkina, chłoniaków nieziarniczych czy drobnokomórkowego raka płuc.

Teva to jedyny dostawca leku opartego na tej substancji czynnej
“Firma Teva jest jedynym dostawcą produktu leczniczego z tą substancją czynną w Polsce i zapewnienie dostępności tego ważnego produktu onkologicznego dla pacjentów, jest dla nas kwestią priorytetową. Dlatego w celu ograniczenia potencjalnych braków, spółka Teva zorganizowała dostawę produktu leczniczego SINIDOVIN (wikrystyna w postaci proszku do sporządzania roztworu do wstrzykiwań dożylnych lub do wlewu dożylnego) wytwarzanego przez SINDAN-PHARMA S.R.L (zakład należący do Grupy Teva). Produkt ten jest dopuszczony do obrotu w Rumunii” - czytamy w komunikacie.
Będzie dostępny zamiennik
W dalszej części pisma znalazła się informacja, że wniosek o import interwencyjny dla produktu leczniczego Sindovin wraz z porównaniem do leku Vincristine Teva zostały złożone do Ministerstwa Zdrowia.
“Na podstawie przedstawionych danych, została wydana zgoda na import interwencyjny produktu leczniczego Sindovin (...) z Rumunii do Polski i produkt ten będzie dostępny na rynku”- informuje Teva wspólnie z URPL.
Autorzy wyjaśniają też, że podstawowe różnice pomiędzy Vincristine Teva a Sindovin dotyczą rekonstytucji/rozcieńczenia oraz przygotowania produktu do podania dożylnego. Aby wyeliminować ewentualne pomyłki firma Teva podała informacje dotyczące wszystkich różnic.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Krajowa produkcja filarem bezpieczeństwa lekowego pacjentów
Powołano zespół ds. aktywnych substancji farmaceutycznych
Źródło: Puls Medycyny