UroConti: Pacjenci z rakiem prostaty ponownie pominięci
Mimo pozytywnej rekomendacji przedstawionej przez Agencję Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji na styczniowej liście refundacyjnej ponownie zabrakło leków hormonalnych przedłużających życie chorych na raka prostaty – alarmuje UroConti Stowarzyszenie Osób z NTM.
Styczniową listę refundacyjną przedstawił wiceminister zdrowia Marcin Czech 27 grudnia 2018 r. Zmiany oznaczały dobre wiadomości dla chorych na rdzeniowy zanik mięśni, przewlekłą białaczkę limfocytową i raka płuca. Refundacją objęty został m.in. nusinersen – jedyny zarejestrowany lek dostępny w terapii SMA.

iStock
UroConti zwraca jednak uwagę, że styczniowa lista pomija niezaspokojone potrzeby terapeutyczne pacjentów z rakiem prostaty. Refundacją nadal nie zostały objęte w ramach programu lekowego „Leczenie opornego na kastrację raka gruczołu krokowego z przerzutami (ICD-10 C-61)” nowe leki hormonalne stosowane u chorych nieleczonych dotychczas chemioterapią, które nie tylko przedłużają ich życie, ale również poprawiają jego jakość.
„Jesteśmy bardzo rozczarowani tą sytuacją. Czujemy się wręcz oszukani. Wysłaliśmy w połowie grudnia w tej sprawie pismo przypominające do ministra zdrowia. Niestety do dzisiaj bez odpowiedzi. Prosimy o natychmiastowe rozpoczęcie negocjacji, których efektem powinno być poszerzenie programu” – mówi Bogusław Olawski, przewodniczący sekcji prostaty UroConti.
Stowarzyszenie wskazuje, że pacjenci cierpiący na raka prostaty byli już pomijani podczas tworzenia wrześniowej i listopadowej listy refundacyjnej. UroConti zostało ponadto poinformowane przez dr. hab. n. med. Artura Antoniewicza, konsultanta krajowego ds. urologii, o złożonym przez niego wspólnie z Zarządem Głównym Polskiego Towarzystwa Urologicznego do MZ wniosku o uznanie równoważności klinicznej leków hormonalnych przed chemioterapią oraz o zniesienie warunku kwalifikacji do programu lekowego na podstawie stopnia złośliwości mierzonego skalą Gleasona. UroConti upomina się także o informacje ws. negocjacji z Komisją Ekonomiczną dotyczących dwóch leków – wcześniej Departament Polityki Lekowej i Farmacji zapewniał, że są w tej sprawie procedowane dwa wnioski.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Warunkiem powodzenia terapii w nowotworach urologicznych jest interdyscyplinarność
UroConti: dostęp do nowoczesnych leków na raka prostaty jest tylko teoretyczny
Rekomendacje ekspertów w sprawie kompleksowej opieki nad chorymi z rakiem gruczołu krokowego
Źródło: UroConti
Źródło: Puls Medycyny
Podpis: EG