Upały zagrożeniem dla osób ze schorzeniami układu krążenia
Upały mogą powodować gwałtowny spadek ciśnienia tętniczego, co może być poważnym zagrożeniem dla zdrowia. Szczególnie narażone w tym okresie są osoby starsze i zmagające się ze schorzeniami układu sercowo-naczyniowego.
Temperatura już powyżej 25 stopni Celsjusza sprawia, że priorytetem ludzkiego organizmu staje się utrzymanie właściwej temperatury ciała. Naczynia krwionośne rozszerzają się, serce bije szybciej i zaczynamy się intensywnie pocić – w taki sposób ludzkie ciało usiłuje chronić się przed przegrzaniem, którego skutkiem jest m.in. odwodnienie organizmu i obniżenie ciśnienia tętniczego.



„Spadek ciśnienia tętniczego powoduje odruchowe przyspieszenie czynności serca w celu utrzymania ciśnienia tętniczego na właściwym poziomie. Dodatkowa praca, którą musi wykonać serce u osób z chorobą wieńcową, może spowodować objawy niedokrwienia mięśnia sercowego – komentuje dr n. med. Piotr Wesołowski, zastępca dyrektora ds. lecznictwa w Szpitalu w Wołominie. – Zbyt gwałtowny spadek ciśnienia tętniczego u osoby przyzwyczajonej do jego wysokich wartości może skutkować zmniejszeniem przepływu krwi w centralnym układzie nerwowym i wystąpieniem objawów niedokrwienia mózgu” – dodaje.
Zdolność do precyzyjnej regulacji ciśnienia tętniczego i utrzymywania właściwego nawodnienia organizmu może być osłabiona u osób w wieku podeszłym i ze schorzeniami układu krążenia.
W czasie fal upałów należy szczególnie pamiętać o podstawowych wskazaniach lekarzy, do których należą:
- częstsze pomiary ciśnienia,
- odpowiednie nawadnianie organizmu,
- unikanie zbyt długiego przebywania na słońcu
- oraz wypijanie odpowiedniej ilości płynów.
„Intensywne pocenie się nasila spadek ciśnienia tętniczego, gdy nie wypijamy odpowiednio dużej ilości płynów. W trakcie upalnego dnia przez skórę i drogi oddechowe możemy tracić nawet ponad 1,5 litra płynów! Należy pamiętać, że wraz z potem tracimy nie tylko wodę, ale także sole mineralne biorące udział m.in. w regulacji ciśnienia tętniczego” – mówi dr Piotr Wesołowski.
ZOBACZ: Jaka jest najlepsza dieta na upały?
Dla osób leczących się z powodu nadciśnienia tętniczego upalny dzień może zadziałać jak dodatkowa, niezaplanowana dawka leku przeciwnadciśnieniowego. Pacjenci z chorobami układu sercowo-naczyniowego powinni omówić ze swoim lekarzem sposób postępowania w czasie wysokich letnich temperatur.
Latem warto częściej kontrolować wartości ciśnienia tętniczego. Profilaktyka schorzeń układu krążenia to szansa na zmniejszenie ryzyka przedwczesnej śmierci u osób poniżej 65. roku życia. Tymczasem, jak wynika z badania przeprowadzonego przez PBS w styczniu 2014 roku na potrzeby kampanii „Ciśnienie na życie”, tylko 1/3 respondentów mierzy ciśnienie krwi regularnie. Prawidłowe ciśnienie powinno utrzymywać się pomiędzy 120 na 80 a 139 na 89 mm Hg. Jeżeli ciśnieniomierz wskazuje wynik powyżej 140 na 90 mm Hg, jest to już sygnał nadciśnienia.
PRZECZYTAJ: Jak prawidłowo wykonywać domowe pomiary ciśnienia tętniczego?
Osoby, które dokonując pomiarów domowych, stwierdziły u siebie podwyższone ciśnienie tętnicze (>140/90 mmHg), powinny udać się do lekarza w celu zweryfikowania, czy chorują na nadciśnienie tętnicze, i uzyskania odpowiednich zaleceń. Szansą do sprawdzenia stanu zdrowia w kontekście chorób układu sercowo-naczyniowego są również bezpłatne pomiary ciśnienia oraz badania wieku serca organizowane w ramach kampanii „Ciśnienie na życie”.
POLECAMY: 10 najważniejszych zmian w postępowaniu z chorymi na nadciśnienie tętnicze - wytyczne PTNT 2019
Źródło: Puls Medycyny
Podpis: MK